Domáca kancelária sa stáva stále bežnejšou súčasťou moderného bývania. Či už pracujete na home office na plný úväzok, alebo len občas, dobre vybavený pracovný kút môže zvýšiť vašu produktivitu a pohodlie. V tomto článku sa zameriame na to, ako efektívne zariadiť pracovňu v obývačke alebo v spálni, kde je často obmedzený priestor.

Výber ideálneho miesta pre domácu pracovňu

Prvým krokom pri zariaďovaní domácej pracovne je voľba vhodného priestoru. Obývacia izba je pre pracovňu ideálna, pretože býva často najväčšou miestnosťou v byte. Pokiaľ ale vaša práca vyžaduje kľud a koncentráciu, bude vhodnejšia pracovňa v spálni.

Pracovný kút by mal byť umiestnený blízko okna, aby ste čo najviac využili prirodzené svetlo. Denné svetlo nám dodáva energiu, zlepšuje náladu a znižuje únavu očí. Nemali by ste ale sedieť priamo oproti oknu. Najvhodnejšie je sedieť k oknu bokom. Pre mnoho ľudí je tiež komfortnejšie, keď nesedia chrbtom k dverám.

Pokiaľ nemáte možnosť prirodzeného svetla, voľte pre dennú prácu bielu farbu umelého svetla, ktorá podporuje sústredenie a znižuje únavu. Pri výbere stolnej lampy sú dôležitými kritériami polohovateľnosť a nepriesvitné tienidlo, aby vás neoslňoval svetelný zdroj.

V prípade, že je svetla zase príliš a svieti vám v určitú dennú dobu priamo na monitor, je vhodné zatemniť okno na nutnú dobu závesom.

Pri vybranom mieste tiež skontrolujte dostupnosť elektrických zásuviek pre zapojenie všetkých potrebných zariadení. Pokiaľ by sa vo zvolenom priestore zásuvky nenachádzali, môžete ich absenciu riešiť predlžovacími káblami.

Umiestnenie pracovne v obmedzenom priestore

V obmedzenom priestore je vhodné využitie rohových priestorov. Rohový stôl nezaberie veľa miesta a zároveň poskytuje dostatok pracovnej plochy. Pokiaľ k nemu navyše pridáte police na stenu, získate ďalšie praktické miesto na ukladanie dokumentov a kancelárskych potrieb. Vhodným riešením je úzky písací stôl alebo kancelársky stôl na mieru.

Skvelou voľbou je sklápací alebo rozkladací stôl, ktorý môžete jednoducho zložiť a zase rozložiť. Tieto stoly môžu byť montované priamo na stenu a slúžiť nielen ako pracovná plocha, ale aj ako dekoratívny prvok alebo dokonca ako polička.

Nábytok pre domácu kanceláriu

Nábytok do domácej pracovne by mal byť nielen pohodlný, ale tiež by mal podporovať produktivitu a spĺňať zásady ergonómie. Základom každej pracovne je správne vysoký pracovný stôl. Mal by ponúkať dostatok pracovnej plochy pre počítač, ale aj ďalšie zariadenia a dokumenty.

Zdravotná či ergonomická stolička počas sedenia aktivuje svaly hlbokého stabilizačného systému a pomáha predchádzať problémom s chrbtom a krčnou chrbticou. Tieto stoličky mávajú adaptívny sedák, nastaviteľnú výšku, nastaviteľné opierky na ruky, chrbtovú a hlavovú opierku a flexibilné operadlo, ktoré umožňuje dlhé hodiny práce bez bolesti chrbta a krku.

Pokiaľ nemáte bezpapierovú kanceláriu, budú sa vám hodiť aj patričné úložné priestory – knižnica, poličky, skrine, alebo len skrinka pod písací stôl. Dostatok úložných priestorov vám pomôže udržať organizované prostredie, ktoré pôsobí pozitívne na psychiku a zároveň zvyšuje efektivitu práce.

Ako zladiť pracovňu s interiérom miestnosti

Pri zariaďovaní pracovného kúta je dôležité myslieť na to, aby harmonicky zapadal do farebnej schémy vášho interiéru. Vyberte si taký pracovný nábytok, ktorý zodpovedá štýlu ostatného zariadenia v miestnosti. Čierny stôl v bielej spálni by pôsobil ako päsť na oko. Podobne aj ergonomická štýlová stolička bude lepšou estetickou voľbou než stoličká herná, akokoľvek môže byť pohodlná.

Farebne zladiť ale môžete aj samotnú techniku - počítač nemusí mať len čiernu farbu, ale aj bielu, či sivú. Nezabudnite tiež na doplnky, ako je napr. koberec alebo menšia rohožka pod kancelársku stoličku, ktoré zároveň chránia podlahu a prinášajú prvok pohodlia a tepla.

Vychádzajte pri tom z toho, aká farba je v izbe dominantná a ktoré farby ju dopĺňajú. Najväčšiu plochu predstavujú celkom logicky steny, koberec a nábytok. Pomerne výrazným prvkom sú ale aj závesy a v spálni napr. obliečky alebo prehoz cez posteľ.

Týmto spôsobom vytvoríte pracovné prostredie, ktoré je nielen funkčné, ale aj esteticky príjemné.

Ako rozdeliť miestnosť a vytvoriť samostatný pracovný kút

Ďalším krokom je vizuálne oddelenie pracovnej zóny. Vizuálne alebo fyzické oddelenie pracovného priestoru v miestnosti zvýši vašu produktivitu, ale aj schopnosť relaxu v ostatnej časti domu.

Paravány a japonské steny

Tieto prenosné deliace prvky sú klasickou voľbou. Vizuálne oddeľujú pracovný priestor a navyše ich môžete ozdobiť, napríklad obrazmi alebo fotografiami. To dodá priestoru osobitý charakter.

Závesy

Ďalším spôsobom oddelenia priestoru sú závesy, s ktorými ľahko vytvoríte pocit súkromia. Keď budú navyše farebne ladiť s interiérom, získate atraktívny doplnok. Závesy môžete roztiahnuť, keď potrebujete viac otvoreného priestoru alebo zatiahnuť pre vizuálnu izoláciu pracovnej zóny.

Otvorené regále alebo knižnice

Toto riešenie je praktické, pretože slúži zároveň ako úložný priestor. Regále alebo knižnice tvoria polopriehľadnú bariéru, ktorá zostáva vzdušná a nepôsobí ťažkopádne. Umiestnenie kníh, dekorácií a rastlín do regálov dodá priestoru dynamiku a zároveň zachová pocit otvorenosti.

Rastliny

Ďalšou skvelou voľbou pre prirodzené oddelenie pracovného priestoru sú rastliny. Veľké rastliny umiestnené v kvetináčoch alebo aj závesné rastliny, môžu vytvoriť živý zelený „plot“, ktorý rozdelí miestnosť a zároveň zlepší kvalitu vzduchu aj celkovú atmosféru priestoru.

Okrem toho môžete využiť na rozdelenie miestností aj koberce odlišných farieb alebo posuvné panely. Tieto riešenia sú ideálne v menších bytoch, kde chcete využiť každý centimeter.

Ako zaistiť ergonómiu a pohodlie pri práci z domu

Pokiaľ trávite niekoľko hodín denne pri počítači, môžu sa u vás prejaviť bolesti chrbta, krku, problémy s očami alebo iné zdravotné problémy. Dodržiavaním zásad ergonómie sedenia pri PC im ale môžete predísť.

Ergonómia sedenia pri počítači

Pre správne sedenie je v prvom rade dôležitá správna výška stoličky a stola. Výšku sedáka si nastavte tak, aby vaše chodidlá spočívali celou plochou na podlahe a stehná a lýtka zvierali uhol 90 stupňov. Pri sedení pri stole by mali lakte a predlaktie zvierať pravý uhol. V prípade, že je stôl moc vysoký, zvýšte sedák stoličky a používajte podnožku na podopretie nôh.

Ergonómia sedenia pri počítači je založená na koncepte prirodzeného držania tela. Skôr ako sa pustíte do práce, vždy si skontrolujte, či sedíte v správnej polohe a túto polohu si vedome kontrolujte aj počas práce.

Snažte sa sedieť s rovným chrbtom a v panve sa mierne nakloniť dopredu. Predlaktie a stehná by mali byť rovnobežne s podlahou. Je dôležité vyhnúť sa dlhodobému predkláňaniu hlavy a častému vytáčaniu krčnej chrbtice do strán. Neprekrižujte nohy a pre udržanie rovného chrbta používajte bedrové opierky.

Prednosť dajte tiež ergonomickým pracovným pomôckam - podložke pod zápästie, ergonomickej (vertikálnej) myši a ergonomickej klávesnici.

Problémom s očami a krčnou chrbticou môžete predísť aj voľbou vhodného monitoru a jeho správnym nastavením. Mal by byť vzdialený od tela asi na dĺžku paže a jeho horná hrana by mala byť vo výške očí, aby ste zbytočne nenamáhali krčnú chrbticu.

Pokiaľ chcete zvýšiť pohodlie očí pri práci, vyberte si monitor s matným displejom a antireflexnou vrstvou. Tá znižuje odrazy svetla lepšie ako lesklé obrazovky. Pred žiarením monitoru vás ochráni technológia flicker-free eliminujúca blikanie LCD monitorov s LED podsvietením.

Záver

Vytvorenie harmonickej a funkčnej domácej pracovne v obývacej izbe alebo v spálni je investíciou do vášho pohodlia, zdravia a produktivity. S premysleným prístupom získate nielen pracovný priestor, ale aj miesto, ktoré prispieva k celkovej harmónii a pohode domova.