Spálňa ani zďaleka nie je len priestorom na spanie. Veľa ľudí má svoju posteľ tiež ako miesto na relax a niekedy aj na štúdium alebo prácu. Väčšina z nás tak trávi v spálni aspoň 8 hodin denne a preto dáva zmysel si na jej zariaďovaní dať záležať. 

Veľkosť a tvar miestnosti má zásadný vplyv

To, čo si do spálne dáte, môže zásadne ovplyvniť práve veľkosť miestnosti. Spálne môžu mať klasický, ale aj úplne nezvyčajný pôdorys. Pre výber nábytku je tiež dôležitá výška stropu, prípadne, či je niekde v miestnosti strop skosený. Nie v každej spálni musí byť teda všetko. Je moc úzka? Namiesto nočného stolíka si zaobstarajte napríklad poličky, alebo ako priestor pre odkladanie vecí môžte využiť aj nižšiu komodu. Často sa dá nahradiť tiež rôznymi doplnkami, ako sú vreckáre na bočnicu postele a pod. 

Rozmiestnenie nábytku v spálni

V prvom rade je potrebné sa zamerať na umiestnenie postele v spálni. Spravidla sa posteľ umiestňuje oproti jednej zo stien spálne, pričom hlava postele je blízko k hlavnej stene. Niektorí ľudia tiež preferujú umiestnenie postele tak, aby videli na vstup do miestnosti, čo v nás vyvoláva pocit kontroly a bezpečia.

V menších spálňach môže byť naopak vhodné umiestniť posteľ do rohu miestnosti, aby sa uvolniľ priestor pre ďalší nábytok. Tu je ale dôležité vziať do úvahy umiestnenie elektrických zásuviek, vzdialenosť od svetelného vypínača a pod.

Veľa ľudí tiež radi umiestňujú posteľ vedľa okna. Toto riešenie zaistí prirodzené svetlo v miestnosti (ideálne na víkendové čítanie v posteli) a prípadne umožní výhľad na vonkajšiu scenériu. Majte ale na pamäti, že tak môže byť zvonku do postele viac vidiet. Súčasne je vhodné nechať si medzi posteľou a oknom medzeru, napr. pre pohodlné zatemnenie miestnosti pomocou zatemňovacích závesov.

V prípade, že máte úzku spálňu, použite tiež užšiu manželskú posteľ, aby bol k obom lôžkam prístup z každej strany. Najmä v etape prvej zamilovanosti sa vám bude zdať, že je to jedno, že sa jeden druhému ľahko prispôsobíte, ale denná rutina s preliezaním (a tým aj budením) partnera či partnerky, by vám rýchlo začala vadiť obom.

Okrem ľahkého prístupu k posteli premýšľajte tiež o vhodnom rozmiestnení úložných priestorov. Predstavte si napríklad, že ráno zaspíte a budete potrebovať rýchlo vybrať vhodné oblečenie. Komoda, ktorej sa nedajú úplne otvoriť šuflíky alebo skriňa len s napoly otvorenými dverami, vám môže tieto chvíle značne znepríjemniť. 

Myslite aj na to, že každý má rád inú tvrdosť lôžka a inú teplotu počas spánku. Preto je vhodnejšie, ak je to možné, mať na posteli dva rošty a dva matrace, aby si každý spáč mohol posteľ prispôsobiť svojim potrebám. To isté platí aj pre výber lôžkovín a obliečok. Jedna veľká spoločná deka je fajn, ale keď sa pohádate alebo jeden z vás je chorý, samostatné obliečky pre každého sú k nezaplateniu. Pri prestieradlách je to už len na vás, to môžete mať aj v prípade dvoch matracov len jedno.

V prípade, že je miestnosť dosť vysoká, môžete si kúpiť posteľ na vyvýšenom pódiu a využiť tak na ukladanie priestor pod ním. Alebo môžete za čelom postele postaviť policovú stenu nielen na drobnosti, knihy a dekorácie, ale tiež napríklad na uloženie posteľného prádla, menších kúskov oblečenia a pod., v šuflíkoch. Pri menej obvyklom tvare spálne sa určite oplatí investovať do šatníkových skríň na mieru, ideálne s posuvnými dverami. Skvelo tiež vyzerá vstavaná šatňa, napríklad medzi spálňou a kúpelňou. Priestor vám ušetria aj komody s policami namiesto šuflíkov, ale aj s posuvnými dvierkami. 

Výber farieb a optické triky

Prvé, čo zásadne ovplyvní vzhľad miestnosti, je jej farebné ladenie, ktoré vychádza z osobných preferencií. Farby ako biela, sivá, béžová a krémová sú populárne, pretože vytvárajú ukľudňujúcu atmosféru. Často sa môžete tiež stretnúť s pastelovými farbami. Obľúbená je svetlo modrá, svetlo ružová, svetlo zelená alebo svetlo žltá. Naopak, tmavšie tóny ako temne modrá, sivá, zelená alebo tmavo hnedá, môžu vniesť do miestnosti pocit elegancie. Tieto farby tak môžu byť vhodné pre moderný a luxusný štýl.

Obvykle sa pre spálne odporúča maľba alebo tapety v svetlých odtieňoch, prípadne v bielej. Ladiť by mali aj veľké plochy, hlavne šatníky, skrine a podlahy. Pokiaľ ste si vybrali tmavý nábytok, je vhodné spálňu presvetliť nielen svetlými stenami, ale aj ďalšími prvkami. 

Pri veľmi tmavých plochách skríň nie je vhodné ísť do kontrastnej farby, ale do svetlejších tónov, napríklad k tmavo hnedej použiť béžovú, oranžovú a pod. Veľkú plochu tvorí tiež podlaha, či už ju zakrýva koberec, je drevená alebo farebná,  aj ona môže celkový farebný vzhľad značne ovplyvniť. 

A to isté platí tiež o vzoroch a farbách posteľných obliečok a ďalších textilných doplnkov. Vybrať si dnes môžete nielen farby, jemné, či väčšie vzory, ale kľudne aj extravagantné obliečky na mieru (viac o výbere obliečok). Nemali by však byť farebne v rozpore s ostatným zariadením spálne. 

Pozor tiež na veľké vzory na tapetách, najmä v malých spálňach. V tých môžete použiť veľké zrkadlo, ktoré môžete umiestniť aj na posuvné dvere skrine alebo využiť rôzne reflexné prvky, napríklad na stenu za čelom postele. Keď takéto riešenie doplníte ešte o vhodné osvetlenie, môžete tým miestnosť opticky výrazne zväčšiť. 

Osvetlenie a zatemnenie spálne

Pri osvetlení vždy myslite aj na praktickosť. Svetiel by malo byť viac (centrálne, ďalej samostatné pre každého na čítanie a ďalšie pre optické zvýraznenie priestoru a pod.) a v ideálnom prípade je vhodné ovládať všetky svetlá priamo z postele, napríklad pomocou diaľkového ovládania.

V spálni môžu priestor ozvláštniť aj svetelné reťaze, prípadne LED pásiky. Myslite ale pritom na kvalitný spánok a nekupujte si svetlá ostré, či zafarbené do modra. Preferujte naopak svetlá zafarbené do oranžova s nízkou intenzitou.

Pre kľudný spánok je v noci potrebné miestnosť aj vhodne zatemniť, aby do nej neprenikalo prípadné pouličné osvetlenie, ani svetlá áut a ďalšie rušivé svetelné vpyvy. Vhodné sú tak nielen rolety, žalúzie, ale napríklad aj nepriepustné závesy. Práve závesy tvoria v miestnosti neprehliadnuteľný prvok a je preto potrebné ich farbu a vzor zladiť s ostatnými kúskami v miestnosti.

Ako zútulniť spálňu

Každý človek má iný vkus, takže ciest, ako zútulniť spálňu je veľmi veľa. Spríjemniť priestor si môžete rodinnými fotografiami v rámčekoch, obľúbenými obrazmi, či drobnými dekoráciami. Môžete použiť aj niečo menej obvyklé. Napríklad štýlové nástenné kovové dekorácie. Dekorácie nemusíte umiestniť len na steny, ale napríklad ich postaviť na poličky. Niekto má rád ukľudňujúce vône, tak prečo si do spálne nedať arómalampu? K oživeniu atmosféry sa skvelo hodia aj svietniky, vázy alebo iné nádoby na rezané kvety. 

Napokon kvety môžu byť výborným spôsobom, ako nielen dodať priestoru útulnosť, ale ako tiež zlepšiť kvalitu vzduchu v miestnosti. Pre zdravé spanie je totiž dôležitá aj optimálna vlhkosť, a práve tú môžu výrazne ovplyvňovať aj vhodne zvolené izbové rastliny. Nezabudnite ani na dobrý prístup k oknu, pretože v spálni je potrebné každý deň poriadne vetrať. Tak pekné sny.