Vonkajšie posedenie patrí k nášmu bývaniu od jari až do jesene. Niekto si ho vybaví krbom, či ohrievacou lampou a používa ho kľudne aj v zime. Každopádne je to jednoduchý spôsob, ako si rozšíriť obytný priestor a presunúť aspoň časť svojho domáceho života na čerstvý vzduch.

Vonkajšie alebo záhradné posedenie?

 Posedenie vonku si môžete zariadiť aj keď nemáte vlastnú záhradu. Stačí terasa či balkón, alebo sa na spoločnom kútiku na grilovanie alebo len klábosenie pri káve môžete dohodnúť so susedmi z vášho domu. Len pozor, aby nešlo o verejné priestranstvo alebo majetok nejakej tretej osoby.

Posedenie na záhradu vyberajte najmä s ohľadom na to, ako chcete tráviť vonku čas. Na terase a balkóne budete limitovaní najmä priestorovými obmedzeniami, ale aj tak si môžete vytvoriť príjemné miesto, kde vám bude dobre.

 Vždy premýšľajte, aký veľký priestor máte k dispozícii, aké funkcie má miesto plniť a pre koľko osôb má byť primárne určené. Menej je niekedy viac, takže malá sedacia súprava je na terasu vhodnejšia než posedenie, ktoré ju celú pokryje, takže sa tam v podstate ani nedá hýbať.

 Rozmyslite si tiež, či nechcete mať na terase vlastnú zahrádku, aj z dôvodu lepšej mikroklímy. Miesto rozpálených dlaždíc môžete zvoliť aj realisticky vypadajúci umelý trávník. Ale populárne sú aj iné podlahy, napríklad drevená podlaha, kamenná, či liata podlaha, ale aj nestarnúca dlažba.

 Kam vonkajšie posedenie umiestniť

 Výber miesta pre posedenie by mal súvisieť s jeho hlavným účelom. Pokiaľ si máte v pláne zariadiť primárne vonkajšiu jedáleň pre viac ľudí, bolo by vhodné ju mať čo najbližšie ku kuchyni. V prípade, že sa chystáte organizovať večierky, nezabudnite na zdroj elektriny pre osvetlenie, príp. aj hudbu.

Kútik s lehátkami, záhradnou pohovkou alebo vírivkou, určený primárne na relax, zase asi radšej umiestnite niekam, kde budete mať dostatok súkromia. Tiež pouvažujte o tom, či chcete mať radšej slnko alebo tieň, či budete chcieť postaviť pergolu alebo inú formu zatienenia a pod.

Pozor tiež na najčastejší smer vetra na vašej záhrade. Útulnejšie to vždy bude radšej niekde v závetrí. Je tiež vhodné myslieť na príjemné susedské vzťahy a pokusiť sa svoje okolie rušiť čo najmenej, napríklad tým, že prípadný hluk namierite viac k svojmu, než k susedným domom.

A čo výhľad? Na jednu stranu je krásne mať miesto s výhľadom, ale nie pozerať sa susedom až do taniera. Proste to všetko dôkladne zvážte. V prípade, že si nie ste istí, oslovte radšej nejakého odborníka a nechajte si najvhodnejšie riešenie navrhnúť na mieru.

Kryté alebo nekryté posedenie?

Kryté a nekryté posedenie má svoje pre a proti. Pokiaľ máte pergolu, markízu alebo iné zastrešenie, ste limitovaní ich umiestnením pri zariaďovaní posedenia. Kryté záhradné posedenie je nielen chránené pred slunkom, dažďom a ďalšími poveternostnými vplyvmi, ale umožňuje vám posedieť vonku so šálkou kávy, čaju, aj keď napríklad práve leje. Lepšie je samozrejme zastrešenie a tienenie, s ktorým môžete manipulovať a prispôsobovať si tak miesto podľa aktuálnej situácie. Ale skvelo sa môžete cítiť, aj keď váš nábytok tieni pevná pergola, prípadne altánok.

Aj bez strechy môžete vykúzliť krásne miesto pre rodinné a priateľské stretnutia. Tieň vám pričaruje napríklad slnečník. Pri výbere nábytku však musíte dávať väčší pozor na to, aby bol vyrobený z odolných materiálov a tiež mať vhodné obaly na jeho zakrytie. Pozor! Musia byť priedušné. Veľa ľudí robí tú chybu, že nábytok zakrýva igelitom. To je len skratka k plesniam.

Kam s ohňom?

Krb či ohnisko dodá každému posedeniu nielen útulnosť, ale tiež teplo pre chladnejšie letné večery. A samozrejme tiež priestor pre grilovanie na ohni, stačí mať k ohnisku vhodný rošt. Či už si vyberiete mobilné alebo stále ohnisko, prípadne záhradný krb, vždy dbajte na jeho bezpečné umiestnenie.

Miesto pre plamene by malo byť obklopené niečím nehorľavým, napríklad pieskom, štrkom alebo kameňmi. Tiež posedenie okolo ohňa by malo byť premyslené tak, aby nikomu nebolo príliš horúco. Nezabudnite aj na vhodné miesto, kam si uložíte drevo a ďalšie potreby. Tie by mali zostať v suchu.

Záhradný nábytok

 Tiež výber nábytku by mal zodpovedať tomu, čo chcete podnikať. Výber je obrovský a na záhradách a terasách nájde uplatnenie aj nábytok recyklovaný. Použiť na jeho výrobu sa dajú napríklad obľúbené palety, vyradený nábytok, staré dvere a ďalšie vybavenie domácnosti. Široká škála produktov je samozrejme aj v obchodoch.

Druhy nábytku podľa materiálu

Pretože nábytok by mal byť hlavne odolný, je dobré si premyslieť nielen jeho vzhľad, ale hlavne materiál, z ktorého je vyrobený. Najčastejšie sa objavuje drevo, ratan (prírodný aj umelý), kov, ale aj plast.

Drevený záhradný nábytok 

Prírodný materiál, ktorý sa hodí do každej záhrady a na každú terasu. Rôzne druhy dreva majú rôzne vlastnosti, ale až na pár výnimiek, každé drevo potrebuje vhodné ošetrenie a pravidelnú údržbu. Ošetriť je ho potrebné nielen proti vplyvom vlhkosti, ale tiež proti UV žiareniu, ktoré by mohlo negatívne ovplyvniť jeho farebnú stálosť. Platí to aj o odolnejších tropických drevinách. 

Nábytok z umelého alebo prírodného ratanu

Ratan ešte nedávno ovládal väčšinu posedení na terasách. Nevýhodou prírodného ratanu je však jeho krátka životnosť. Hodí sa teda hlavne pod strechu. Kvalitný umelý ratan má životnosť podstatne dlhšiu, ale chýbajú mu zase vlastnosti toho prírodného. Ratanový nábytok si môžete kúpiť v rôznych cenových variantoch, ale tie príliš lacné, obvykle nie sú kvalitné.

Kovový záhradný nábytok

Veľmi moderný je v súčasnosti záhradný nábytok s kovovou konštrukciou. Dá sa kúpiť ako v modernom jednoduchom štýle, tak v štýle historizujúcom. Kovový nábytok je odolný a stabilný, ale je potrebné dávať pozor na to, akú máte podlahu. Napríklad drevenú by mohli kovové nohy nábytku poškriabať. A neuspejete s ním moc ani pri umiestnení na nespevnené plochy, napríklad na trávniku. Veľmi pravdepodobne sa kovové nohy budú do neho zarývať a ničiť ho. Nevýhodou je tiež, že v lete kovové sedadlá pália, v zime chladia. Preto pri voľbe kovového nábytku nezabudnite na podsedáky a dekoratívne vankúše. Momentálne je najpopulárnejším kovom hliník.

Plastový záhradný nábytok

V súčasnosti sa snažíme plastom viac vyhýbať, takže ani plastový nábytok už našim záhradám nekraľuje. Je síce ľahký a ľahko prenosný, ale moc nevydrží a oproti drevu, či ratanu proste vyzerá lacno. Môžete mať ale niekde uložených pár plastových stoličiek pre prípad, že príde viac hostí, teda ako doplnok hlavného nábytkového materiálu, ktorý zvolíte. Tiež plastové kresielka sa môžu rozpáliť na slunku, nezabudnite teda na podsedáky ani pri nich.

Druhy nábytku podľa jednotlivých typov

Vybrať si môžete napríklad rôzne veľké stoly a stolíky, vrátane rozkladacích, stoličky, či už klasické, stohovateľné alebo skladacie, prípadne kresielka, ale napríklad kľudne aj zahradnú hojdačku, prípadne celú záhradnú nábytkovú súpravu.

Na opaľovanie a relax sú skvelé tiež plážové lehátka, či už sa jedná o tie klasické s dreveným alebo kovovým rámom a poťahom z lehátkoviny, alebo masívnejšie, ktoré pripomínajú lôžka. Lehátkovinu si môžete vybrať sami a lehátka si obliecť do vámi zvoleného štýlu. Podobne je tiež možné ušiť ďalšie textilné doplnky zo špeciálnych látok pre záhradný nábytok, teda vankúše, poťahy, návleky a pod. Špeciálne vodeodolné látky sa vyrábajú tiež aj pre slnečníky. Na jedálenské stoly na záhrade sa skvele hodia teflónové obrusy, ktoré nielen odpudzujú vodu, ale tiež lepšie odolávajú znečisteniu.

Textílie na záhradu ale vyberajte s rozvahou. Mali by byť nielen pohodlné, ale tiež ľahko udržiavateľné. Preferujte tie, ktoré rýchlo schnú, pretože zabrániť na 100 % tomu, aby vám vybavenie nezmoklo, v podstate nie je možné ani pri pergole. To by ste ju museli mať krytú nielen zhora, ale aj z bočných strán. Tiež je vhodné mať snímateľné poťahy, ktoré môžete ľahko vyprať. A praktické sú aj vankúše, podsedáky a ďalšie textilné doplnky, ktoré sa k nábytku dajú nejako pripevniť mašľami, suchými zipsami, atď.

Tým ale ponuka vybavenia pre záhradu nekončí. Výborne sa oddychuje aj v hojdacej sieti, pohodlné sedenie doplnia taburetky a vhodne sa dá pracovať aj so stienkami, gabiónovými stenami a schodmi. Tie stačí doplniť vankúšikmi a máte úžasné posedenie pre veľa ľudí. Je vhodné myslieť aj na ďalšie prvky, ako sú napríklad kvetináče, svietniky, lampáše, sveteľné reťaze, či iné osvetlenie.

Záver

 Či už si vyberiete akýkoľvek materiál a štýl, posedenie na terase a záhrade by malo byť pre vás hlavne príjemné, útulné a lákajúce ísť von. Tvarov aj farieb máte na výber veľké množstvo, stačí si len nájsť to, čo vám vyhovuje. Krásne dni aj večery, ktoré na svojom mieste strávite, vám budú tou najlepšou odmenou.