Pri navrhovaní, či rekonštrukcii domu alebo bytu často zohľadňujeme predovšetkým praktickosť rozčlenenia interiéru a usporiadanie nábytku, no na osvetlenie miestností veľakrát zabúdame. Pritom je to práve osvetlenie, ktoré dodáva nášmu domu to pravé útulno. Má dokonca tiež vplyv na naše zdravie a stará sa aj o našu psychickú pohodu. Poďme sa preto pozrieť, ako na výpočet osvetlenia miestností, aké faktory vziať do úvahy a na ktoré vlastnosti svetla sa sústrediť.

Pri osvetlení miestností nehrá úlohu len výber lustrov, bodových alebo nástenných svietidiel, ale predovšetkým svetelný tok vychádzajúci z nich. Viac než na samotný design svietidla je preto potrebné sústrediť sa na intenzitu osvetlenia – čiže správne množstvo svetla, výber zodpovedajúcich žiaroviek a ich rozmiestnenie.

Správne osvetlenie interiéru ovplyvňuje naše zdravie aj produktivitu

Väčšina ľudí vníma osvetlenie interiéru ako nutnosť, aby sme nežili v tme alebo si neničili oči v šere. Málokto si už ale uvedomuje, že umiestnenie svetiel nás ovplyvňuje viac, než si pripúšťame. Najmä nedostatok svetla má vplyv na našu náladu a kolísajúcu alebo nedostatočnú energiu, čo pociťujeme hlavne v zime alebo v daždivom počasí. Intenzita svetla a jeho farba tiež ovplyvňuje náš odpočinok, spánok aj produktivitu.

Všeobecne platí, že svetla by malo byť v miestnosti tak akurát – nemalo by nás teda oslňovať, ale zároveň nesmie byť v miestnosti šero. Premyslené rozmiestnenie svietidiel a správny výber farby svetla sú tak zásadné a musia byť prispôsobené jednotlivým miestnostiam.

Pre čo najefektívnejšie osvetlenie miestností by malo byť hlavné osvetlenie, tvorené z viacerých zdrojov svetla rovnomerne rozmiestnených po celom priestore a doplnené miestnymi zdrojmi svetla (napr. osvetlenie kuchynskej linky, jedálenského stola, použitie stolnej lampy, či lampy na čítanie, atď.).

Teplota svetla by mala byť rozdielna

Farba svetla alebo teplota chromatickosti, či teplota farby svetla je udávaná v kelvinoch (K) a platí, že čím menej kelvinov je uvedených na žiarovke, tým teplejšie je jej svetlo. Zo všeobecného hľadiska môžeme povedať, že teplé spektrum je vhodnejšie skôr na relax, naopak studené je vhodné na miestach a v denných hodinách, kde musíme byť produktívni.

Rozlišujeme tri farebné teploty svetla – teplú, neutrálnu a studenú bielu.

Teplá biela farba

Túto farbu svetla (žltú alebo oranžovú) by sme mohli prirovnať k prirodzenému svetlu, ktorú vydáva sviečka, príp. oheň (1000–1900K). V prírode ju môžeme vnímať pri východe, či západe slnka. Hodnota v kelvinoch sa pohybuje pri žiarovkách medzi 2700–3500 K.

Účinok teplej bielej farby: zútulňuje miestnosť, navodzuje pocit pohody, pokoja a uvoľnenia, cítime sa v nej krajší a atraktívnejší, ukladá mozog na kvalitný spánok.

Vhodné pre: miestnosti určené na odpočinok (spálňa, obývačka, kúpeľňa, detská izba).

Nevhodné pre: miestnosti, ktoré vyžadujú produktivitu a sústredenie, na štúdium a pracovné aktivity.

Denná alebo neutrálna biela farba

Tento odtieň sa podobá dennému svetlu, má biele alebo jemne modré svetlo, jeho hodnota sa pohybuje medzi 4000–5000 K.

Účinok neutrálnej bielej farby: pôsobí proti depresii a zlej nálade, a to najmä v zimnom období, kedy je nedostatok prirodzeného svetla. Podporuje sústredenie, aktivitu a zvyšuje produktivitu.

Vhodné pre: miestnosti, kde sa venujeme práci (pracovňa, kancelária, kuchyňa, študovňa, dielňa), ale aj pre všetky miestnosti, kde je nedostatok denného svetla, ako je chodba, kúpeľňa, či WC.

Nevhodné pre: spálňu a ďalšie miesta na odpočinok a spánok.

Studená biela farba

Jedná sa o ostrejší odtieň zafarbený do modra, pripomínajúci zatiahnutú oblohu, svetlo bleskov pri búrke, či veľmi chladný až mrazivý odtieň. Jeho hodnota sa pohybuje medzi 5500–9000 K. Toto svetlo môže byť pre niekoho až nepríjemné, pretože môže byť oslňujúce.

Účinok studenej bielej farby: podporuje sústredenie a produktivitu.

Vhodné pre: kancelárie, komerčné priestory, priemyselné objekty, pracovné priestory a veľmi tmavé miestnosti (napr. pivnice). Vhodné je aj do kuchyne, či k jedálenskému stolu.

Nevhodné pre: miestnosti, ktoré slúžia na odpočinok.

CRI index ovplyvňuje vzhľad predmetov aj našu náladu

Okrem samotného pôsobenia farebnej teploty na našu psychiku je potrebné uvedomiť si, že práve teplota svetla ovplyvňuje celkový vzhľad miestnosti a aj vnímanie farieb nábytku, závesov alebo záclon a ďalších doplnkov.

Presnosť, s akou svetlo z určitého zdroja zachováva reálne farby povrchov, na ktoré dopadá, určuje tzv. index podania farieb alebo index CRI (z anglického Color Rendering Index, niekedy označovaný tiež ako Ra). Meria sa na stupnici od 0 do 100, pričom referenčnou hodnotou je slnečné svetlo – všeobecne platí, že čím vyššia je hodnota CRI, tým lepšie je zachovaná farba povrchov. Naopak nízke CRI spôsobuje skreslenie farieb, ktoré môžu pôsobiť celkom odlišným odtieňom.

Pre komfortný a útulný domov by sme vždy mali voliť svetelné zdroje s vysokým CRI. Tie majú tiež pozitívny vplyv na psychiku človeka, môžu zvýšiť pracovný výkon a sústredenosť. Naopak, svetlo s nízkym CRI môže viesť k bolestiam hlavy, väčšej únave očí, k zníženiu koncentrácie, či k zhoršeniu priestorovej orientácie.

Hodnoty CRI nad 90 sú považované za vysoké, v rozmedzí 95–99 veľmi vysoké, 100 je referenčná hodnota slnka.

Požiadavky na CRI sú stanovené hygienickými normami, ktoré predpisujú minimálne hodnoty pre jednotlivé typy priestorov. Pre vizuálne pohodlné osvetlenie domácnosti je nutné voliť LED s CRI vyšším ako 80.

Dva zásadné parametre pre stanovenie počtu svietidiel v miestnosti

Aby ste boli schopní stanoviť potrebný počet svietidiel v konkrétnej miestnosti, je potrebné vedieť svetelný tok vybranej žiarovky alebo svietidla a odporúčanú intenzitu osvetlenia.

  • Svetelný tok žiarovky udáva, ako veľmi daný svetelný zdroj svieti. Označuje sa lm.
  • Odporúčaná intenzita osvetlenia sa označuje ako lx.

Všeobecne platí, že 1 lx = 1 lm/m2, teda že jedna jednotka odporúčanej intenzity osvetlenia rovná sa svetelný tok svietidla na jeden meter štvorcový. Pokiaľ je napríklad odporúčaná intenzita osvetlenia 100 lx, musíte do miestnosti umiestniť také množstvo svietidiel, ktoré svojimi svetelnými tokmi dosiahnu 100 lm/m2.

Intenzita osvetlenia vychádza z odporúčaní STN, pričom potrebné osvetlenie je závislé na ploche miestnosti.

Vzorec pre výpočet potrebného množstva svetla:

Potrebné množstvo svetla = plocha miestnosti v m2 x počet odporúčanej intenzity osvetlenia v luxoch

Po vynásobení požadovaného počtu luxov pre danú miestnosť počtom metrov štvorcových tak dostanete počet lumenov, ktoré následne rozdelíte medzi svietidlá použité v miestnosti, napríklad medzi jeden hlavný luster a doplňujúce lampy.

Odporúčané hodnoty intenzity osvetlenia na základe odporúčaní STN:

Priestor Intenzita osvetlenia v lx
Jedáleň, kuchyňa, obývačka, spálňa, izba pre hostí 50–100
Kuchynská linka, sporák, domáca pracovňa 300+
Jedálenský stôl, detská izba, domáca dielňa 150–200
Predsieň, šatňa, špajza 75–150
Kúpeľňa, WC 100–200
Technická miestnosť, práčovňa 100–150

Rozdelenie svetiel prispôsobte danej miestnosti

Na záver je potrebné ešte uviesť, že aj keď vypočítate na základe uvedeného vzorca potrebnú hodnotu intenzity osvetlenia, mali by ste sa vždy riadiť tiež celkovým vzhľadom miestnosti. Pokiaľ je daná miestnosť svetlá, môžete z vypočítanej hodnoty ubrať 10 %. Ale ak je naopak miestnosť tmavá, s tmavou podlahou, stenami či tmavými nepriepustnými závesmi a ďalšími doplnkami, môže byť vhodné intenzitu osvetlenia navýšiť. Pri veľkých miestnostiach vždy zvoľte viac svetiel, vtedy hlavný svetelný zdroj môžete doplniť bodovými svetlami, vstavanými svietidlami, lampami, atď.

Veľkú úlohu pri výbere intenzity osvetlenia hrá tiež výška stropov – čím vyššie stropy sú, tým s väčšími hodnotami lx počítajte. Ak presahujú stropy v miestnosti výšku 4 metre, odporúčame vám nechať si prepočítať vhodné osvetlenie a jeho rozmiestnenie odborníkom. Len tak docielite, že bude osvetlenie miestnosti vyhovovať vašim potrebám a zároveň bude mať dobrý dopad na vaše zdravie a pocit pohody.