Pranie záclon a závesov predstavuje pre mnohých nočnú moru. Využite preto naše tipy a naučte sa ako sa perú záclony a závesy, ako často, na koľkých stupňoch, ale aj ako ich správne sušiť. Po prečítaní tohto článku si už s ich údržbou hravo poradíte.

Aj keď majú záclony a závesy dekoračnú a praktickú funkciu, nesmieme zabúdať, že sú tiež lapačmi prachu a nečistôt, najmä v domácnostiach alergikov môžu byť zdrojom nepríjemných zdravotných komplikácií.

Okrem prachu pohlcujú tiež pachy, čo sa najmä kuchyni, či v domácnostiach fajčiarov prejavuje po určitej dobe nepríjemnou arómou v miestnosti. Neprané a neudržiavané záclony a závesy sa tak môžu stať nielen nevzhľadným prvkom, ale tiež zdrojom zdravotných problémov.

Ako často prať záclony a závesy? Záleží na umiestnení

Skôr, ako sa pustíme do postupu prania, poďme si najprv vyjasniť, ako často vlastne záclony a závesy prať. Všetci dobre vieme, že časté pranie nie je ekologické, na druhej strane nedostatočné pranie zase nie je zdravé. Aký interval je teda ten pravý?

V optimálnom prípade stačí prať tieto domáce textílie dvakrát ročne. V kuchyni, kde často varíte, by ste im však mali dopriať osvieženie každé tri mesiace. Frekvencia prania sa tiež zvyšuje v miestnostiach, kde sa kúri krbom, kde sa fajčí alebo kde je viac znečistený vzduch (vrátane horšie vetrateľných priestorov) – do prania by ste sa mali pustiť vždy, keď sú látky zašednuté, strácajú farbu, zapáchajú a celkovo pôsobia „unavene“ a nevzhľadne, kľudne teda raz za mesiac, dva.

Predĺžiť interval medzi praním záclon a závesov môžete tiež tak, že pri každom upratovaní domácnosti vysajete z textílií prach a pavučiny a týchto nečistôt zbavíte aj záclonové tyče a garniže.

Pred praním sa informujte o materiáloch a možnostiach prania

Pred samotným praním záclon a závesov je potrebné si uvedomiť, že sú vyrobené z rôznych materiálov, z ktorých nie všetky sú vhodné na pranie v práčke. Do práčky môžete dať textílie zo 100% bavlny, zo zmesových materiálov, 100% polyesteru, či umelého a bavlneného zamatu (hodvábny zamat vyžaduje chemické čistenie). Jemné a menej odolné materiály je naopak potrebné prať v rukách.

O tom, či je možné prať danú látku v práčke, alebo len v rukách, sa vždy informujte na etikete, kde sú uvedené pracie symboly, vrátane informácií, na koľkých stupňoch prať záclony a závesy. Dôležité je tiež pamätať na pranie jednotlivých textílií podľa farieb – nikdy neperte farebné závesy spoločne s bielymi alebo svetlými záclonami a závesmi.

Príprava na pranie je zásadná

Dôležitý nie je len postup ako vyprať záclony a závesy, ale aj ich príprava. Maximálne opatrní by ste mali byť najmä pri ich skladaní z okna – mali by ste ich vždy dávať dole tak, aby ste zbytočne nerozvírili zrnká prachu. Vhodné je preto rolovať závesy a záclony smerom nahor, v prípade, že sú ťažšie, je dobré, pokiaľ ich dávate dole dvaja.

Z textílií následne odstráňte všetky plastové či kovové časti, ktoré by mohli látku pri praní poškodiť a potom textílie dokladne vyprášte – ideálne je vziať ich von, pri prášení z okna sa môžu zachytiť o omietku a poškodiť.

Po vyprášení záclony a závesy dôkladne zložte a najmä tie náchylnejšie na poškodenie, vložte do pracieho vrecka – zabránite tak ich natrhnutiu, vytiahnutiu vlákien a ďalšiemu poškodeniu. Nezabúdajte, že záclony a závesy je potrebné prať samostatne, teda oddelene od akéhokoľvek iného prádla.

Na koľko prať záclony a závesy a aký zvoliť prací prostriedok

Či už sa púšťate do prania záclon alebo závesov, nezabudnite sa pozrieť na prací symbol uvedený na danej textílii. Všeobecne platí, že väčšina materiálov, z ktorých sú záclony a závesy vyrobené, sa perie na 30 °C a pri malom počte otáčok – ideálne je zvoliť program s maximálne 400 otáčkami za minútu (niektoré práčky ponúkajú priamo program pre jemné prádlo, ktorý je pre pranie týchto textílií ideálny).

Do bubna vkladajte záclony a závesy tak, aby ste naplnili maximálne polovicu bubna – len tak zaistíte, že sa látka nebude odierať o bubon, nebude zbytočne namáhaná a zároveň sa dostatočne vyperie.

Dôležitú úlohu pri praní záclon a závesov hrá tiež prací prostriedok. Vhodné je zvoliť tekutý prípravok, ktorý aj pri nízkej teplote prania nezanecháva zvyšky alebo žmolky na prádle. Jeho typ voľte podľa farby danej textílie – pre biele záclony zvoľte prací gel na biele prádlo (použiť môžete aj špeciálne prípravky na záclony, prípadne bielidlo na záclony, vďaka kterému si zachovajú snehovo biely vzhľad), na farebné závesy použite prostriedok na farebné, príp. tmavé prádlo.

Pri praní týchto textílií nepoužívajte aviváž ani zmäkčovadlá – tie by mohli spôsobiť poškodenie vlákien.

Ako prať záclony s olovkom a ďalšie špeciálne typy

Máte doma špeciálne druhy záclon, pri ktorých si nie ste istí, či sa dajú prať rovnakým spôsobom, aký sme si popísali vyššie? Poďme sa pozrieť na niekteré z nich:

  • Záclony s olovkom – tento typ záclon by ste mali prať v rukách. Pokiaľ si predsa len nechcete pridávať prácu a uprednostňujete práčku, vždy dajte záclonu do pracieho vrecka a vyberte program bez žmýkania.
  • Voálové záclony – trendy voály zvládnete vyprať aj v práčke, rovnako ako klasické záclony, len ich nesmiete žehliť.
  • Nitkové záclony – aj tu je lepšie pranie v rukách, pri praní v práčke sa nezaobídete bez pracieho vrecka. Zároveň je dôležité zabrániť zamotaniu a poškodeniu jednotlivých nitiek. Preto je vhodné urobiť na niektorých miestach väčší uzol.

Ako vybieliť zažltnuté záclony? Pomôže obyčajná sóda

Niekedy sa stane, že sú záclony zašednuté alebo zažltnuté a chýba im ich pôvodný pôvab. Dobrou správou je, že nie je nutné hneď kupovať nové. Skúste ich najprv pred praním namočit do sodného roztoku, ktorý pripravíte tak, že zmiešate 0,5 kg jedlej sódy s desiatimi litrami vody. Nechajte ich namočené cez noc, potom opláchnite čistou vodou a vložte do práčky. Na čisté biele záclony môžete použiť aj najrôznejšie špeciálne bieliace prípravky na záclony, ktoré kúpite v drogérii.

Pri sušení záclon a závesov zabudnite na sušičku

Po vypratí je potrebné vybrať textílie ihneď z práčky a ideálne ich okamžite zavesiť. Niekteré práčky (napr. Hisense) tiež majú parný program, ktorý vyhladí sklady a prádlo už nie je treba žehliť. Ak periete v rukách, nechajte ich chvíľu odkvapkať na sušiaku alebo šnúre a až potom ich  zaveste. Vhodné je dať pod ne na zem handru alebo uterák, aby prípadná odkapkávajúca voda vsiakla do nich a nezničila vám podlahu.

Vďaka tomu, že záclony a závesy zavesíte ešte vlhké, odpadá väčšinou aj žehlenie, pretože sa krásne narovnajú vlastnou váhou. Pokiaľ sa predsa len objavia na závesoch záhyby, ktorých by ste sa radi zbavili, skontrolujte pred tým, než sa pustíte do žehlenia, etiketu na samotnej látke – nie všetky materiály je možné žehliť. A pokiaľ je žehlenie povolené, nezabudnite zvoliť povolenú teplotu (štandardne sa žehlí na najchladnejšom stupni, iba pri bavlnených závesoch je možné použiť stredný stupeň).

Pomôcť môže aj chemické čistenie        

Na záver sa ešte poďme pozrieť na chemické čistenie. To sa väčšinou týka textílií z polyesteru a umožňuje ich dôkladné vyčistenie. Voľbu vhodného prípravku pre chemické čistenie je potrebné prispôsobiť povolenej chemickej látke uvedenej na etikete. Odporúčame však nepúšťať sa do chemického čistenia doma, ale zaniesť textílie do profesionálnej čistiarne.

Ako vidíte, pranie záclon a závesov nie je zase až také zložité, keď  viete, ako nato. Pravidelnou starostlivosťou si zaistíte nielen to, že budú dané textílie vyzerať sviežo a ako nové, ale zároveň si prevoniate domácnosť a predídete možným zdravotným komplikáciam (najmä u alergikov). A nezabudnite, že pre dokonalú čistotu je potrebné starať sa aj o záclonové tyče a garniže a pravidelne ich zbavovať prachu a pavučín.