Zababušiť sa po kúpeli do voňavého mäkkého uteráka je príjemné každému z nás. Po pár vypraniach sa však mnohokrát stane, že sú uteráky a osušky tvrdé, nepríjemné a pokožku skôr dráždia, než by ju príjemne hladili. Ak aj vy riešite tento problém, máme pre vás praktického sprievodcu, v ktorom vám poradíme, ako prať uteráky, aby boli mäkké a zároveň hygienické. A nevynecháme ani ich blízkych príbuzných – kuchynské utierky. Prezradíme vám, že postup prania, sušenia a žehlenia je pri nich odlišný, rovnako ako frekvencia prania a teplota vody.

Správne vypraté uteráky, osušky a utierky sú také, ktoré sú mäkké, voňavé, nadýchané a dobre sajú vlhkosť.

Zásadnú úlohu hrá výber materiálu

To, ako vám budú tieto textílie slúžiť a ako dloho vydržia, zásadne ovplyvňuje ich materiál. Vždy by ste sa mali zamerať na to, aby boli vyrobené z kvalitného prírodného materiálu, ktorý je mäkký a má savé vlákna – viac o jednotlivých druhoch látok a materiáloch.

Pre uteráky a osušky je najlepšou voľbou 100% bavlna – tá totiž veľmi dobre absorbuje vodu. Ak ju zvolíte vo froté prevedení, získate navyše ešte príjemnú mäkkosť a hebkosť. Dôležité je tiež dbať na hustotu tkaniny. Gramáž pri uterákoch a osuškách by nemala byť nižšia ako 400 g/m2.

Veľakrát sa môžete stretnúť tiež s uterákmi z bambusových vlákien, ktoré majú obdobné vlastnosti ako bavlna a sú tiež dobrou voľbou.

Pre kuchynské utierky je najvhodnejším materiálom 100% bavlna a ľan. Bavlnené utierky sú pevné, mäkké, priedušné a dobre savé. Utierky zo 100% ľanu majú vysokú savosť, sú dokonale priedušné, nedržia sa v nich plesne, nepúšťajú vlákna a navyše s nimi dosiahnete skvelých výsledkov pri leštení skla.

Ako často prať uteráky, osušky a utierky?

Skôr ako prejdeme k samotnému postupu prania uterákov a utierok, poďme sa ešte pozrieť na optimálnu frekvenciu prania.

Uteráky a osušky, ktoré používate len na utieranie tela po sprche alebo kúpeli, stačí vymeniť jedenkrát za týždeň.

Malé uteráky, do ktorých si utierate tvár, vyperte ideálne po 3–4 použitiach, pretože v nich zostávajú zachytené zvyšky make-upu, peny po holení, potu, atď.

Uteráky, do ktorých si utierate ruky alebo ich používate niekoľkokrát denne, vymeňte každé 2–3 dni.

Uteráky pre hostí, do ktorých sa utieralo viac osôb, dajte do práčky po každom použití.

Utierky by ste oproti uterákom mali prať výrazne častejšie. Slúžiť by mali len na jeden účel, teda k utieraniu riadov, aby boli maximálne hygienicky čisté. V takom prípade ich stačí meniť obdeň. Pokiaľ si však do nich utierate aj ruky, či s nimi čistíte kuchynskú linku, mali by ste ich meniť každý den.

Pranie uterákov a osušiek vyžaduje správný prístup

Osušky aj uteráky by ste vždy mali prať samostatne, teda oddelene od iného prádla. Najmä zo začiatku totiž môžu púšťať vlákna a tvoriť žmolky. Zároveň by ste nemali práčku preplňovať, aby sa uteráky po nasiaknutí vodou neodierali o bubon a aby došlo k dostatočnému rozpusteniu pracieho prášku a následnému dôkladnému vyplákaniu. Ideálne je naplniť bubon práčky približne do troch štvrtín. Mimochodm správne plnenie má vplyv aj na spotrebu práčky.

Dbajte na správne roztriedenie prádla

Do práčky vkladajte len podobné farby uterákov či osušiek – sýtejšie farby sa totiž môžu pri praní uvoľňovať a zafarbiť svetlejšie odtiene. Tmavé farby teda neperte so svetlými, biele uteráky vždy perte samostatne.

Vhodný prací prostriedok

Na pranie uterákov a osušiek je najvhodnejšie použiť gélové pracie prostriedky – nielen, že sú k prádlu šetrnejšie, ale zároveň sa tiež nelepia na vlákna a lepšie sa vyplachujú. Vždy ale voľte prípravok určený pre daný typ prádla – na biele uteráky teda prípravok na biele prádlo, pri farebných uterákoch siahnite po prípravku na farebné prádlo, ak máte tmavé osušky a uteráky, použite prostriedok na čierne prádlo.

Pozor na univerzálne prostriedky
Na farebné a tmavé prádlo nie je vhodné používať univerzálne pracie prostriedky – tie totiž obsahujú bielidlá, ktoré môžu spôsobiť vyblednutie farieb.

Zároveň je potrebné pamätať tiež na optimálne množstvo pracieho prostriedku – nadmerné dávkovanie môže spôsobovať hrubosť a tuhosť materiálu. Ak si chcete zaistiť jemné uteráky, postačí vám polovičné množstvo pracieho prípravku oproti bežnému praniu. Niektoré nové práčky sú potom schopné rozpoznať váhu prádla a podľa toho presne nadávkovať vodu a prací prostriedok (vie to napríklad funkcia AutoWash pri práčkach Hisense).

Na koľko stupňov prať uteráky a osušky

Pre štandardné pranie postačí teplota vody 40 °C – už pri nej sa ničia baktérie. Vždy sa ale riaďte podľa štítku na uteráku. Všeobecne však platí nasledujúce:

Bambusové uteráky perte vždy max. na 40 °C a nikdy nepridávajte do práčky aviváž. Vyššia teplota, ako aj aviváž by mohli nenávratne poškodiť extra jemné bambusové vlákna.

Bavlnené a froté uteráky sa môžu prať až na 60 °C.

Na vyššej teplote (90 °C) by ste mali prať uteráky len vtedy, ak ste chorý alebo máte plesňové infekcie – vždy sa ale informujte na štítku, či túto teplotu daný materiál zvládne.

Počet otáčok môžete nastaviť až na 1400 ot./min. – vďaka tomu v prádle zostane menej zvyškovej vlhkosti.

Nezabudnite vyprať nové uteráky

Vyprať je vždy potrebné aj nové uteráky a osušky, a to aspoň dvakrát, než ich začnete používať – zbavíte ich tak zvyškov chemických látok z farbenia látky, ustálite vlákna a odstránite zmäkčovadlá, ktoré zamedzujú savosti.

Správny postup prania utierok

Rovnako ako pri uterákoch platí, že je potrebné utierky pred praním roztriediť podľa farby, ako aj to, že je ich treba prať samostatne. Nikdy ich neperte ani spoločne s uterákmi alebo posteľnými obliečkami – utierky totiž obsahujú veľa nečistôt a baktérií.

  • Do koša na prádlo vhadzujte utierky (rovnako tak aj uteráky) suché – inak sa stanú zdrojom plesní a baktérií.
  • Optimálna teplota pre pranie utierok je 60 °C. Nižšiu teplotu zvoľte akurát pri utierkach z mikrovlákna, ktoré sú chúlostivejšie – tie perte na 40 °C.
  • Ak sú utierky extrémne zašpinené, škvrny pred praním odmočte. Namočte ich do horúcej vody, v ktorej rozpustíte trochu sódy, prípadne použite odstraňovač škvŕn (vyberajte v závislosti na farbe utierky), žlčové mydlo alebo prášok na pranie.
  • Biele utierky môžete vyvariť – buď v práčke na 90 °C alebo v hrnci s vodou po dobu asi jednej hodiny.
  • Zápachu z utierok sa zbavíte tak, že do práčky pridáte ocot.
  • Aviváž pri praní utierok nepoužívajte – znižuje savosť materiálu, preto ju nahraďte octom. Ten navyše zbaví látku baktérií, zmäkčí ju, odstráni prípadnú zatuchlosť a vyčistí aj práčku. Optimálna dávka je 150 ml octu na jednu práčku.

Sušenie a žehlenie uterákov a utierok

Utierky, uteráky a osušky môžete po vypratí usušiť v sušičke na prádlo – je však treba nastaviť nízku teplotu sušenia, aby sa nepoškodili vlákna. Sušička uteráky našuchorí a zostávajú mäkké. Je však potrebné naplniť ju len do polovice a ideálne v polovici sušenia program prerušiť, zamotané prádlo pretrepať a následne nechať program dobehnúť. Ak nemáte sušičku, môžete ich sušiť doma na sušiaku alebo vonku – pamätajte však, že uteráky by ste mali sušiť v tieni, zatiaľ čo biele utierky je naopak vhodné sušiť na slnku.

Čo sa týka žehlenia, uteráky a osušky nikdy nežehlite – došlo by k zníženiu savosti a mohli by sa poškodiť vlákna. Naopak utierky je vhodné po usušení vyžehliť na vyššej teplote (maximálnu teplotu žehlenia zistíte na štítku), aby ste sa zbavili prípadných baktérií. Zároveň pamätajte na to, že po žehlení je treba nechať látku vychladnúť a až potom môžete utierku zložiť – v opačnom prípade by sa mohli tvoriť baktérie a pleseň.

Ako zmäkčiť uteráky a osušky

Na záver sa ešte poďme pozrieť na to, ako mať mäkké uteráky. Príčinou tvrdnutia je väčšinou vodný kameň, ktorý obsahuje voda – preto je dobré pridať pri praní do práčky ocot (do priehradky na aviváž). Pred praním môžete uteráky tiež namočiť do octovej vody – tá ich nielen zjemní, ale odstráni aj prípadné škvrny, či zašedlosť (viac o ekologickom praní).

Ďalšou príčinou tvrdých uterákov býva nesprávne sušenie – ako sme už uviedli vyššie, uteráky je potrebné sušiť buď v sušičke na nízkej teplote, alebo vonku v tieni. Nikdy ich nesušte na priamom slunku alebo na radiátore. Vyhnite sa tiež použitiu aviváže pri praní a žehlení – tá  poškodzuje a lepí vlákna látky, čím uterák stráca savosť a mäkkosť.