Oblečenie aj spodné prádlo meníme deň čo deň, niektorí dokonca viackrát. Čo sa však obliečok týka, necháme ich kľudne aj mesiac, či dva neprezlečené a vôbec sa nad tým nepozastavujeme. Problémom však je, že po takejto dlhej dobe sú obliečky nielen prepotené, ale je v nich aj veľa baktérií a roztočov, ktoré môžu ovplyvniť naše zdravie. Ako často prať obliečky, na koľko stupňov, pri akých otáčkach a ako ich správne usušiť? Nielen na to odpovedia nasledujúce riadky.

Vedeli ste, že každú noc vypotíme až 1 liter tekutín? A že sa počas spánku uvolňujú z nášho tela kúsky kože, odumreté kožné bunky, vlasy či chĺpky, takže keď ideme do postele dokonale umytí a vyvoňaní, aj tak v nej po nás zostanú nečistoty? Aj keď nás toto zistenie asi nepoteší, o to viac si uvedomíme, ako je potrebné brať pravidelné pranie lôžkovín vážne.

Ako často sa majú meniť obliečky? Raz za mesiac je málo

Z najrôznejších štúdií vyplývá, že ľudia menia posteľné obliečky najčastejšie raz za mesiac, niektorí majú frekvenciu výmeny ešte dlhšiu. Tento interval je však nedostačujúci. 

Odumretá koža, prach a ďalšie nečistoty sa totiž stávajú ideálnou živnou pôdou pre baktérie a roztoče, ktoré síce okom nevidíme a zdravým jedincom ani nijak extrémne neublížia, u citlivých osôb však môžu vyvolávať podráždenie pokožky a riadne potrápia hlavne alergikov. Faktom je, že ak nie sú obliečky menené dostatočne často, žijú s nami v posteli státisíce až milióny roztočov, čo rozhodne nechce nikto z nás.

Otázkou teda zostáva, ako často meniť obliečky, aby sme mali istotu spánku v čistote a zdraví

  • Štandardne je odporúčané meniť obliečky na vankúše, prikrývky aj prestieradlá aspoň jedenkrát za týždeň (maximálna zdravá hranica je 14 dní).
  • Pokiaľ ste ale chorí, viac sa potíte, trpíte alergiami alebo ekzémom, alebo sa delíte o posteľ so svojim domácim miláčikom, mali by ste frekvenciu navýšiť, obliečky meniť jedenkrát za tri dni
  • Frekvenciu výmeny obliečok navýšte tiež v letných mesiacoch, kedy sa viac potíte. V tomto období by ste mali obliečky meniť tiež každé tri dni.

Pri niektorých nových práčkach sa môžete stretnúť s pracím programom, ktorý sa zameriava na redukciu baktérií a kvasiniek - napr. Gorenje má práčky s programom ExtraHygiene a SteamTech. Riešením je tu pranie pri navyššej teplote, či ošetrenie prádla parou.

Praniu obliečok je treba venovať starostlivosť

Teraz, keď už vieme, aká je správna frekvencia výmeny, poďme sa pozrieť na to, ako prať posteľné obliečky, aby sme ich nielen pekne prevoňali, ale zároveň zbavili všetkých nečistôt, baktérií a roztočov. 

Príprava obliečok

  • Skôr ako dáte obliečky do práčky, je nutné ich otočiť naruby a zapnúť – látka sa tak rýchlo neopotrebuje, zachová si sýtosť farieb a dlhšiu životnosť. 
  • Do práčky obliečky neskladajte, dajte ich tam voľne a zároveň k nemu nepridávajte žiadne ďalšie oblečenie, či iné druhy prádla. Práčku by ste preplnili, obliečky by nemali dostatok priestoru, aby sa správne vyprali a nemusel by sa ani správne rozpustiť a následne odstrániť použitý prášok na pranie. To platí najmä pri predĺžených rozmeroch obliečok, ktoré zaberú ešte nejaké miesto naviac.
  • Dodržujte rozdelenie podľa farieb ako pri praní oblečenia – biele posteľné obliečky perte vždy samostatne, aby nedošlo k ich zafarbeniu.

Voľba vhodného pracieho prostriedku

Na trhu je dostať veľké množstvo pracích prostriedkov, ktoré obsahujú zložky, ktoré dokážu odstrániť väčšinu mikróbov aj pri nižších teplotách. Zvoliť môžete pracie prášky, tablety či gély. Najlepšou voľbou je prací gél, ktorý sa pri praní lepšie rozpúšťa. Zároveň by ste na pranie farebných alebo tmavých obliečok mali vždy použiť prípravok na farebné, resp. tmavé prádlo, a na biele obliečky zase pracie prostriedky určené na biele prádlo. 

Pokiaľ by ste na farebné obliečky použili prípravok na biele prádlo, mohlo by dôjsť k poškodeniu jeho farebnosti alebo vzoru, pretože mnohé tieto prípravky obsahujú optické zosvetľovače. Vyvarujte sa tiež používaniu bielidiel, a to aj pri bielych obliečkach – bielidlá oslabujú vlákna, a tým skracujú životnosť farieb a materiálu.

Tip: Ako odstrániť zaschnutú krv z obliečok a ďalšie škvrny?

Ak sú biele obliečky zažltnuté, ak sú na obliečkach zaschnuté škvrny od krvi, či iné ťažko odstrániteľné fľaky, je vhodné ich pred praním namočiť a použiť odstraňovač škvŕn – vždy si prečítajte pokyny uvedené na danom výrobku a voľte taký, ktorý je možné použiť pre daný materiál a farbu obliečok.

Aviváž áno, či nie?

Aviváž sa všeobecne používa k zmäkčeniu a prevoňaniu prádla. Z hľadiska posteľných obliečok je však lepšie aviváž nepoužívať – narušuje totiž prirodzené vlastnosti prírodného materiálu, najmä s ohľadom na priedušnosť a schopnosť absorpcie. Aviváž totiž obalí vlákna obliečok a znemožní im tak „dýchať“.

Namiesto aviváže môžete pri praní použiť ocot, ktorý ju nahradí bez vedľajších účinkov na prádlo – zmäkčí obliečky, neutralizuje pachy a navyše vyčistí práčku.

Pranie obliečok – teplota a otáčky

Dôležitú úlohu pri praní posteľných obliečok hrá tiež teplota vody a otáčky. 

  • Minimálna a zároveň odporúčaná teplota prania farebných obliečok je 40 °C – zaistí optimálnu hygienickú čistotu a zároveň zachová sýtosť farieb. Táto teplota je  ideálna pre bavlnené, krepové a jersey obliečky, obliečky z bavlneného saténu , či mikroplyšu.
  • Pri bielych obliečkach je vhodné pranie na 60 °C. Pri tejto teplote sa ale nestane nič ani farebným posteľným obliečkam.
  • Biele bavlnené alebo damaškové obliečky znesú teplotu prania 95 °C, pri ktorej ich vyvaríte a zbavíte napríklad zažltnutého odtieňa alebo väčších nečistôt. Všetky ostatné druhy obliečok by však pri tejto teplote stratili farebnosť a došlo by k zrazeniu látky.
  • Otáčky zvoľte v rozmedzí 1000–1200 otáčok za minútu – vyššie otáčky by mohli poškodiť vlákna a tvar obliečok.

Ak si nie ste istí, aká teplota vody je pre vaše posteľné obliečky vhodná, skontrolujte si symboly prania prádla, ktoré sú štandardne uvedené na etikete, či nášivke na rubovej strane obliečok. 

Tip: Nové obliečky potrebujú tiež vyprať 

Nezabudnite tiež vyprať nové obliečky – pred prvým použitím ich vyperte 1–2×, pričom zvoľte teplotu aspoň 40 °C a dlhý program.

Výber vhodného programu prania

Pre pranie obliečok nevoľte krátke programy, vždy je lepšie zvoliť dlhší program, aby sa látky stihli dostatočne vyprať a vyplákať. Zvoľte program na bavlnené prádlo, prípadne priamo program na pranie posteľných obliečok, pokiaľ týmto programom vaša práčka disponuje. Prací cyklus by mal trvať 2 – 3 hodiny.

Sušenie posteľných obliečok

Ihneď po vypraní je potrebné vyložiť obliečky z práčky – pokiaľ by ste ich v práčke nechali dlhšie, nielen, že by sa mohli zapariť, ale tiež sa zbytočne pomačkajú a mohlo by dôjsť aj k zapusteniu farieb. 

 

Ideálne je sušiť ich klasickým spôsobom – teda rozložiť a zavesiť narovnané na sušiak (nikdy nevešajte obliečky za rohy, nedržali by svoj tvar). Sušiť ich môžete buď v miestnosti alebo na sušiaku vonku – v takomto prípade ich vždy sušte naruby, aby nedochádzalo k poškodeniu a vyblednutiu farieb od slnka. Zároveň tiež nenechávajte obliečky na sušiaku dlho schnúť – horšie by sa vám žehlili.

Ak máte doma sušičku a chcete prádlo sušiť v nej, vždy sa informujte na etikete, či je sušenie daných obliečok v sušičke možné. Všeobecne tento variant sušenia neodporúčame, pretože vysoké teploty negatívne ovplyvňujú kvalitu materiálu aj farieb.

Nezabúdajte na žehlenie

Aj keď žehlenie nepatrí k vašim obľúbeným činnostiam, pri posteľných obliečkach by ste ho nemali podceňovať – zbavíte ich totiž prípadných roztočov a baktérií. 

  • Žehlite obliečky vždy naruby.
  • Na žehličke zvoľte program bavlna/ľan, prípadne postupujte v súlade so symbolmi uvedenými na etikete.
  • Žehliť môžete všetky materiály okrem krepu, mušelínu, mikroplyša a minky.
  • Obliečky nikdy nemandľujte – mohlo by dôjsť k zataveniu alebo poškodeniu gombíkov a zipsov.
  • Po vyžehlení nechajte obliečky vychladnúť a až potom ich zložte.

Odporúčanie na záver

Pamätajte na to, že okrem posteľných obliečok je potrebné starať sa aj o samotné periny a vankúše, v ktorých tiež sídlia roztoče a baktérie. Ak máte práčku s dostatočne veľkým bubnom, môžete periny s umelými vláknami vyprať doma, ak používate páperové prikrývky, nechajte ich vyčistiť v čistiarni. Očistu potrebujú aspoň 1–2× ročne, rovnako ako aj chrániče matracov. Úlohu na vznik mikroorganizmov vo vašej posteli má aj stlanie – periny by ste nemali zastieľať hneď ako vyleziete ráno z postele. Nechajte posteľ dôkladne vyvetrať (ideálne niekoľko hodín) a až potom usteľte.