Posteľné prádlo perieme často, aby bolo voňavé, čisté a bez baktérií. Avšak periny a vankúše veľakrát zanedbávame. Pritom aj v nich sa usádza veľa mikroorganizmov, prachu a roztočov, s ktorými potom trávime každú noc. Poďme sa preto pozrieť, ako vyprať vankúš a perinu tak, aby sme sa zbavili nielen nechcených návštevníkov, ale zároveň zachovali ich tvar, nadýchanosť a kvalitu.

Vedeli ste, že vo vašich perinách môžu žiť státisíce až milióny najrôznejších baktérií, zárodkov plesní, či roztočov? Tie síce voľným okom nevidíme, ale najmä alergikom alebo ľuďom s oslabenou imunitou môžu výrazne zhoršovať ich zdravotný stav – baktérie môžu spôsobovať infekcie, plesne sú jedovaté, no a roztoče a ich výkaly sú silným alergénom. Preto je potrebné starať sa nielen o samotné obliečky a matrace, ale tiež o vankúš a perinu.

Správna starostlivosť o periny predĺži ich životnosť

Okrem samotného zdravotného a hygienického hľadiska je treba podotknúť, že pokiaľ sa budete o periny a vankúše správne starať, predĺžite tiež ich životnosť a nebudete tak musieť v krátkej dobe investovať do nových. Okrem samotného prania by ste preto mali urobiť tiež nasledujúce:

  • Prikrývky a vankúše každý deň dôkladne pretrepte, aby si zachovali tvar náplne a nadýchanosť.
  • Vankúše aj periny pravidelne vetrajte, a to najmä vtedy, pokiaľ sa u vás veľmi práši.
  • Posteľ nie je vhodné zakrývať prehozmi – nielen, že mierne stlačíte výplň, čím stráca najmä páperie na našuchorení, ale tiež nemôžu periny a vankúše dostatočne „dýchať“, čo môže podporovať vznik vlhkosti a plesní.
  • Pred ustieľaním alebo uskladňovaním perín do perináku ich nechajte vždy dôkladne vyvetrať, vychladnúť a zbaviť vlhkosti, až potom ich môžete ustlať/zastlať.
  • Prikrývky a vankúše z peria nie je dobré vysávať, aby nedošlo k poškodeniu páperia.
  • Pokiaľ periny dlhšiu dobu nepoužívate, nechajte ich dôkladne vyvetrať, uschnúť, a až potom ich dajte do skrine, perináku, či do police a prekryte ch prestieradlom, alebo inou látkou. Rozhodne periny nezatvárajte do vákuových obalov. Tie vám síce ušetria miesto, ale perinám neprospievajú – potrebujú aspoň trochu „dýchať“, aby po určitej dobe nezapáchali.
  • Ak máte alergiu na roztoče, odporúčame vám používať obliečky pre alergikov, ktoré zabránia prepadávaniu prachu a roztočov do periny a vankúša. Vhodné je tiež zaobstarať si prikrývky s nanovláknovou membránou, ktorá bráni kumulácii prachu, roztočov, baktérií a ďalších nechcených návštevníkov vo výplni. Aj tento typ prikrývok je ale treba občas vyprať.

Ako často prať periny a vankúše

Zatiaľ, čo obliečky a chrániče matracov by sme mali prať pravidelne a pomerne často,  pri perinách a vankúšoch stačí, keď im doprajeme starostlivosť aspoň raz za rok. Ideálna frekvencia je raz za polroka. Zároveň je ale treba pamätať na to, že by v práčke nemali byť častejšie než štyrikrát do roka – v opačnom prípade sa zbytočne opotrebujú a znižuje sa ich kvalita.

Samozrejme prikrývky vyperte častejšie, pokiaľ ste chorí, prepotili ste sa, poliali ste ich, alebo ich napríklad pocikalo vaše dieťa.

Dôležitú úlohu hrá materiál

Skôr ako sa pustíte do samotného prania vankúšov a perín, musíte vedieť, z akého materiálu sú vyrobené. Je preto potrebné prekontrolovať odporúčania na etikete a podľa nich sa riadiť. Najčastejšie sa môžete stretnúť s týmito materiálmi:

  • Vankúše a prikrývky z dutého vlákna – vynikajú ľahkosťou, jemnosťou a výbornou hrejivosťou, ľahko sa udržujú a môžu sa prať častejšie. Sú vhodné aj pre alergikov a môžete si vybrať medzi letným a zimným prevedením prikrývky a vankúša.
  • Páperové prikrývky – tradícia našich babičiek, ktorá si drží obľubu dodnes. Páperové vankúše a prikrývky totiž vynikajú dlhou životnosťou, môžu sa prať a skvele hrejú. Oproti umelým vláknam je tiež perie schopné pohlcovať vlhkosť a odvádzať ju od tela.
  • Prikrývky z ovčej vlny – ovčia vlna slúžila k zahriatiu počas spánku už v dávnej minulosti, a aj keď sa dnes presadzujú modernejšie materiály, je vlna stále žiadaná, pretože dokáže absorbovať ľudský pot, ktorý následne odparí a zachováva telo v suchom teple za konštantnej teploty – v zime hreje, v lete chladí. Sú vhodné aj pre alergikov. Môžete ich prať v práčke, ale musíte použiť lanolín, ktorý zachováva vlastnosti tohto materiálu.

Všeobecné informácie, ako prať periny

Periny a vankúše môžete prať aj doma, pokiaľ máte dostatočne veľkú práčku. Optimálna je práčka, ktorá pojme viac než 7 kg prádla (napr. niektoré modely od Gorenje majú kapacitu až 10 kg), v menších práčkach perte len vankúše, periny odneste do čistiarne. Prikrývky na dvojlôžko odneste do čistiarne vždy.

Pre pranie je potrebné dodržiavať niektoré zásady:

  • Periny a vankúše perte vždy samostatne, nikdy k nim nepridávajte žiadne iné prádlo.
  • Pred praním vždy skontrolujte všetky švy, či nie sú poškodené, prípadne zašite všetky dierky.
  • Na pranie používajte ideálne tekutý prací prípravok. Na prikrývky z umelých vlákien môžete použiť univerzálny prací prostriedok, prípadne prostriedok na biele prádlo. Na páperové prikrývky a vankúše siahnite po špeciálnom prípravku pre prikrývky a vankúše s prírodnou náplňou – tie neobsahujú enzýmy a nepoškodzujú perie. Vlnené prikrývky perte v lanolíne.
  • Použite len tretinové množstvo pracieho prostriedku, ako ste zvyknutí používať.
  • Aby bol efekt čo najväčší, vkladajte ich len do čistej práčky – tu môžete pred praním vyčistiť pomocou špeciálnych prípravkov na čistenie práčky.
  • Odstreďovanie vždy nastavte na čo najnižší počet otáčok.
  • Teplota prania by sa mala pohybovať v rozmedzí 40–60 °C (riaďte sa etiketou).
  • Nepoužívajte aviváž – tá zmäkčuje prádlo a môže uvoľňovať vlákna.

Ako prať periny z dutého vlákna

Prikrývky z dutého vlákna sú na pranie najľahšie – použiť môžete klasický prací prostriedok, prať ich môžete 2–4× ročne, vyprať sa dajú až na 60 °C (vždy sa ale riaďte pokynmi uvedenými na etikete). Myslieť však musíte na to, že umelé vlákno nasaje pri praní veľké množstvo vody a výrazne tak naberie na objeme, preto by vám prikrývka nemala zaberať po vložení do práčky viac ako tretinu bubna. Po vypraní je vhodné nechať perinu dvakrát vypláchať, aby v nej nezostal prací prostriedok ani nečistoty.

Ako prať vankúš s guličkami

Guličková výplň je oproti termicky spojenému vláknu, ktoré sa používa v prikrývkach, veľmi náchylná na pranie, preto odporúčame prať tento typ vankúšov bez výplne. Pokiaľ je však vankúš prepotený, alebo chcete mať istotu, že v ňom nebudú nechcení návštevníci, môžete ho raz za rok vyprať celý.

Ako prať páperový vankúš a prikrývku

Pri praní páperovej prikrývky a vankúša vždy postupujte podľa pracích symbolov, používajte špeciálny prací prostriedok a nikdy nenechajte práčku odstreďovať pri vysokých otáčkach. Vždy vkladajte len do práčky určenej pre min. 7 kg prádla. Objemnejšie páperové periny radšej odneste do čistiarne.

Ako prať vankúš z pamäťovej peny

Pokiaľ ste si kúpili vankúš z pamäťovej peny, potom pamätajte, že ten do práčky rozhodne nepatrí. Ak ho nechcete odniesť do čistiarne, vyperte ho v ruke vo vani – napustite ju teplou vodou a pridajte lyžicu tekutého pracieho prostriedku. Po vypraní vankúš dôkladne opláchnite pod tečúcou vodou, aby v ňom nezostal žiadny prací prostriedok a nechajte prirodzene uschnúť.

Ako sušiť prikrývky a vankúše

Vankúš a perinu po vypraní hneď vyberte z práčky a nechajte prirodzene uschnúť (nikdy nie na priamom slnku), alebo dajte usušiť do sušičky. V takomto prípade zvoľte šetrný program sušenia (nemal by prekročiť teplotu 80 °C) a po každých 15–20 minútach sušenia prikrývku a vankúš vyberte a pretrepte, aby sa výplň nezhlukovala. Do sušičky môžete pridať dve tenisové loptičky na sušenie, ktoré zaistia rovnomerné naklepanie náplne pri sušení.

Po vybratí zo sušičky prikrývku ešte rovnomerne rozprestrite a nechajte ju pri izbovej teplote doschnúť. Je tiež potrebné, aby po sušení v sušičke vychladla, než ju zasteliete – prípadne môžete na konci sušenia použiť chladný vzduch.

Ako často meniť periny a vankúše za nové

Na záver sa ešte poďme pozrieť na to, ako často by ste mali tieto lôžkoviny meniť. Rozhodne by ste ich nemali používať dlhšie ako 5–10 rokov. Vankúš je ideálne meniť každé dva roky, pretože je viac namáhaný a tiež absorbuje viac potu. Indikátorom na výmenu môže byť to, že namiesto bieleho vankúša už máte vankúš žltý. Nutnosť výmeny prikrývky rozpoznáte podľa toho, že je plochá, neforemná, s nerovnomerne rozloženou náplňou.