Dobre riešená kuchyňa nie je len pekná, ale zároveň aj praktická, funkčná a dobre organizovaná. Pokiaľ sa vám podarí vytvoriť priestor s ideálnymi dispozíciami, bude sa vám v nej nielen dobre variť, ale budete mať dostatok úložného priestoru, všetko po ruke a nebudete sa hrbiť nad drezom, či kuchynskou linkou. Poďme sa preto pozrieť, ako naplánovať kuchyňu, aké faktory zohľadniť a aké je ideálne jej rozmiestnenie.

Dispozíciu kuchyne si dôkladne premyslite

Plánovanie kuchyne je niekedy poriadna výzva, preto jej venujte dostatok času a všetko si riadne premyslite. Skôr ako sa pustíte do akéhokoľvek plánovania, odpovedzte si na nasledujúce otázky:

  1. Má kuchyňa slúžiť len na varenie, alebo aj ako jedáleň, či miesto na stretávanie s rodinou?
  2. Pre koľko osôb bude kuchyňa slúžiť? Pokiaľ ju používate sami a varíte len občas, postačí vám menšia pracovná a úložná plocha.
  3. Máte/plánujete rodinu? Potom zvážte väčšie odkladacie plochy a bezpečnosť v kuchyni (napr. vyvarujte sa ostrých hrán, zakomponujte detskú stoličku, príp. priestor na prenosnú postieľku, atď.).
  4. Aký design kuchyne preferujete? Moderná kuchyňa pôsobí čisto, vzdušne, môže miestnosť opticky zväčšiť, rustikálna kuchyňa sa hodí skôr do väčších, dobre presvetlených miestností vo vidieckom štýle.
  5. Chcete do kuchyne začleniť jedálenský stôl alebo ostrovček?
  6. Bez akých spotrebičov sa nezaobídete? Ich zoznam si rozdeľte podľa priorít používania a zohľadnite ich z hľadiska priestoru a rozmiestnenia pracovnej plochy.
  7. Čo všetko budete v kuchyni skladovať? Ak nemáte špajzu, je vhodné uprednostniť viac úložného priestoru.

V neposlednom rade je potrebné tiež premyslieť farebnú škálu a materiály, ktoré chcete v kuchyni použiť – tie by mali štýlovo nadväzovať na jedáleň aj ostatné miestnosti. Všeobecne treba povedať, že materiály v kuchyni by mali byť veľmi odolné, pretože sú vystavované omnoho väčšej námahe (dôležité je dbať predovšetkým na odolnosť proti poškrabaniu, oderu, či poškodeniu). Pri farbách platí to isté, čo v každej inej miestnosti – tmavé odtiene priestor zmenšujú a stmavejú, svetlé naopak presvetľujú a zväčšujú.

V kuchyni by ste nikdy nemali kombinovať viac ako tri farby a tiež ani tri materiály. Riadiť sa  môžete pravidlom 60–30–10, kedy 60 % v kuchyni bude tvoriť dominantná farba (na podlahe, kuchynskej linke alebo stenách), 30 % sekundárna farba doplňujúca, či podporujúca dominantnú farbu (napr. na samostatných kusoch nábytku, spotrebičoch alebo na záclonách a závesoch) a 10 % by už mala tvoriť len farba, ktorá kuchyňu rozžiari a zútulní (napríklad na obrusoch, behúňoch alebo prestieraní, zladiť ale môžete aj kuchynské utierky , či najrôznejšie doplnky).

To isté sa vzťahuje aj na voľbu spotrebičov – pokiaľ volíte veľké spotrebiče v stavanej forme, máte vlastne o jednu farbu v kuchyni menej, než v prípade spotrebičov voľne stojacich. Typické nerezové oddelené spotrebiče, ako je napríklad chladnička alebo sporák, sú výraznými prvkami v kuchyni a v podstate ďalšou farbou, s ktorou musíte pri zladení počítať.

Plánovaná kuchyňa – pravidlá, ktoré nepodceňujte

Keď budete mať približnú predstavu o tom, ako by mala vaša kuchyňa vyzerať, vezmite do ruky meter, papier, ceruzku a rozkreslite si pôdorys miestnosti na papier v zodpovedajúcej mierke. Vhodné je načrtnúť si horizontálnu aj vertikálnu rovinu a do nich zakresliť všetky prvky.

Je nevyhnutné zmerať nielen plochu miestnosti, ale aj jej výšku od podlahy k stropu, vzdialenosť medzi stenami a od rohov miestnosti k dverám. Nezabudnite do nákresu zakresliť tiež všetky okná, dvere, výšky parapetu, radiátory, trubky, vetracie šachty alebo výklenky v stene, pri novostavbách zohľadnite tiež hrúbku plánovanej podlahovej krytiny.

Vo svojom pláne musíte počítať aj so všetkými potrebnými prípojkami, či už ide o umiestnenie elektrických zásuviek, vypínačov alebo prípojok na vodu a plyn, či odpadu. Pri plánovaní možno zistíte, že bude nutné rozvody upraviť, preto je potrebné zavčasu naplánovať aj ich prípadné preloženie. Zvážte pri tom aj to, aká bude spotreba jednotlivých spotrebičov a ako ju redukovať už ich výberom. Pri plánovaní tiež nezabudnite zakresliť osvetlenie – hlavné svetlo je vhodné kombinovať s doplnkovými bodovými svetlami pre osvetlenie pracovnej plochy.

Do takto vytvoreného plániku môžete zakresliť jednotlivé časti vašej kuchyne – teda kuchynskú linku, ostrovček, spotrebiče, jedálenský stôl, atď.

Namiesto ceruzky a papiera pre rozloženie kuchyne môžete využiť aj 3D plánovač kuchyne, alebo iné online konfigurátory kuchyne, vďaka ktorým získate nielen predstavu o voľnom priestore, ale vytvoríte si presnú vizualizáciu. Bude pre vás tak omnoho ľahšie predstaviť si, ako bude finálna kuchyňa vyzerať. Môžete sa v nich pohrať nielen s prevedením linky, ale napríklad aj s tým, kam umiestnite chladničku, ďalšie spotrebiče a vyskúšať rôzne varianty.

Tvarové prevedenie kuchynskej linky

Hneď ako si ujasníte základné fakty, prichádza na rad usporiadanie a ergonómia kuchyne. Poďme sa preto pozrieť, ako usporiadať kuchyňu a aké platia pri jej plánovaní pravidlá.

Zásadné je zvoliť usporiadanie kuchynskej linky, ktoré preferujete:

Lineárna kuchyňa

Lineárna alebo rovná kuchyňa je optimálna do úzkych a menších kuchýň, pretože je priestorovo úsporná. Pre praktické využitie je vhodné zvoliť dĺžku aspoň 3 metre. Optimálne rozmiestnenie tejto kuchyne je potom také, že na jednom konci je priestor na prípravu a varenie, na druhom miesto pre skladovanie potravín a uprostred priestor pre umývanie riadu. Ideálne je zvoliť prevedenie až k stropu, aby ste získali čo najviac úložného priestoru.

Paralelná kuchyňa

Dvojradová alebo paralelná kuchyňa je praktickým riešením do širších miestností, kedy dve zostavy kuchyne stoja oproti sebe a poskytujú tak dostatok priestoru na prípravu pokrmov viacerým osobám. Vhodné je zvoliť toto prevedenie v miestnostiach, kde sú okná a dvere na užších stenách. Drez a sporák je optimálne umiestniť do stredu v jednom rade a chladničku zakomponovať do linky na protiľahlej stene, a to oproti drezu. Pamätajte, že medzi oboma zostavami by malo zostať aspoň 1,2 m voľného priestoru.

Kuchyňa do L

Do malých aj veľkých miestností, vrátane štvorcových, je vhodná kuchyňa do L. Vďaka tomuto rozmiestneniu budete mať na dosah obe pracovné plochy, umiestniť ju môžete do rohu alebo môže jedna časť vyčnievať do miestnosti a slúžiť ako oddeľujúci prvok kuchyne a obývačky.

Kuchyňa do U

Vďaka tomuto prevedeniu môžete efektívne využiť priestor, a to vrátane rohov a plôch pod oknami. Je vhodná do malých aj veľkých kuchýň, vždy je však potrebné pamätať na to, aby medzi skrinkami zostali aspoň 2 metre voľného priestoru pre ľahký prístup nielen k pracovnej ploche, ale aj do skriniek. Jedná sa o ideálne usporiadanie pre začlenenie vstavných spotrebičov, pričom drez je vhodné umiestniť na kratšej strane, chladničku a varnú dosku na dlhšej strane.

Kuchyňa s ostrovčekom

Do prepojených kuchýň s obývacou izbou, či veľkých kuchýň sú skvelým riešením kuchyne s ostrovčekom, ktorý môže slúžiť pre umývanie a prípravu pokrmov, ale tiež aj ako úložný priestor, či miesto rodinného stretávania. Použiť ho môžete tak, že spolu s kuchyňou vytvorí tvar písmena T alebo U.

Nezabudnite zvoliť správnu výšku dosky kuchynskej linky. Štandardne sa pohybuje v rozmedzí 80–95 cm. Pokiaľ však chcete prispôsobiť výšku jednej konkrétnej osobe, ktorá bude kuchyňu používať najčastejšie, postupujte podľa pravidla ergonómie – zohnite ruku v lakti do pravého uhla, doska by mala byť cca 15 cm pod ňou. Hĺbka spodných skriniek by mala byť min. 60 cm, horné skrinky musia byť užšie, s ohľadom na prístup k pracovnej ploche (cca 35–40 cm).

Tri základné zóny: kuchynský trojuholník pre uľahčenie práce

Pri plánovaní kuchyne nesmiete zabudnúť ani na rozmiestnenie troch základných kuchynských zón, vzťahujúcich sa k drezu, sporáku a chladničke. Vďaka premyslenému usporiadaniu, v tzv. kuchynskom trojuholníku, budete mať zaistenú príjemnú a plynulú prácu v kuchyni.

Všeobecne platí, že jednotlivé strany tohto trojuholníku by mali byť dlhé 90–275 cm, pričom súčet dĺžok by nemal presiahnuť 6 metrov, inak sa príliš nabeháte. Praváci by si mali usporiadať zónu varenia, umývania a odkladacej zóny sprava doľava, ľaváci naopak.

Zóna varenia alebo varná zóna

Jedná sa o zónu, v ktorej sa nachádza varná doska, sporák, rúra na pečenie, či mikrovlnná rúra, súčasťou by mal byť aj výkonný odsávač pár (cca 65 cm nad varnou doskou, resp. 75 cm nad sporákom, výkon by mal byť 10× vyšší než objem vzduchu v miestnosti). Mal by byť v blízkosti drezu (avšak aspoň 80 cm od neho), z oboch strán by ste mali mať odkladaciu plochu min. 40 cm. Varná plocha by nemala byť v rohu, ak používate plynový sporák, nemal by byť ani v blízkosti okna.

Mokrá zóna alebo zóna umývania

Stredobodom tejto zóny je drez. Ten by mal byť umiestnený min. o 10 cm vyššie než ostatné pracovné zóny, na obidvoch stranách by mali byť pracovné plochy (optimálne 120 cm, min. 70 cm). Drez si kupujte s odkvapkávajúcou plochou, doplňte zodpovedajúcou drezovou batériou (pozor na umiestnenie drezu pod oknom, aby batéria nebránila jeho otváraniu).

Neodporúča sa umiestňovať drez do rohu, vždy by mal byť min. 30 cm od konca pracovnej plochy. Ak chcete mať aj umývačku, mala by byť čo najbližšie k drezu, pričom by ste pred ňou mali mať priestor aspoň 120 cm pre ľahké plnenie.

Odkladacia zóna alebo zóna skladovania

V tejto zóne sa nachádza predovšetkým chladnička, ktorá by mala byť v priamej línii s drezom. Svoje miesto tu má aj mraznička a skriňa na skladovanie potravín. Na túto zónu nadväzuje odkladacia plocha v dĺžke aspoň 90 cm, pričom tu môžete umiestniť kuchynské náradie, ďalšie potrebné vybavenie kuchyne, ale aj malé elektrické spotrebiče.

Odporúčanie na záver

Pri plánovaní kuchyne pamätajte tiež na dostatočný a praktický úložný systém. Vhodne preto rozdeľte skrinky, priehradky, poličky, regály a zásuvky. Ak máte malú kuchyňu, zvoľte horné skrinky kuchynskej linky až do stropu – v hornej časti môžete mať veci, ktoré používate menej často. Ak vám to umožňuje priestor, zvoľte väčšiu hĺbku pracovnej plochy (70 cm a viac) – vznikne vám tak praktický priestor na uloženie koreničiek, varešiek, strúhadiel a ďalších nevyhnutností.

Vzhľadom k tomu, že je kuchyňa miestom, kde trávime veľa času, je potrebné naplánovať ju naozaj premyslene. Pokiaľ si nie ste istí, či ju rozvrhnete správne, obráťte sa na špecialistov, ušetríte si tým možné budúce problémy pri varení.