Ak už plánujete novú kuchyňu alebo prestavbu tej pôvodnej, určite si okrem výberu vhodnej kuchynskej linky a spotrebičov, kladiete otázku, aké farby do kuchyne vybrať, aby boli trendy a zároveň vytvorili príjemnú atmosféru. Dôkladné premyslenie vhodných farebných kombinácií v kuchyni je viac než potrebné, pretože pod ich vplyvom budete žiť veľa rokov. Zohľadniť je preto treba ako samotnú psychológiu farieb v interiéri, tak napríklad tiež pravidlo 60–30–10.

Farby v interiéri nemôžeme meniť podľa nálady, ako to robíme napríklad pri oblečení. A nie vždy je vhodné vsadiť na aktuálne moderné trendy, pretože nemusia práve vo vašej kuchyni vyniknúť – úlohu totiž hrá napríklad tiež veľkosť miestnosti, či výška stropov. Vychádzať by ste mali z premysleného návrhu a vyberať také odtiene, aby vám boli príjemné a cítili ste sa medzi nimi dobre a zároveň kombinovať také farby, ktoré sa k sebe hodia.

S pravidlom 60–30–10 nemusí byť výber farby do kuchyne mágiou

Vyššie uvedené čísla neoznačujú telesné miery, ale vyvážený pomer, ktorý by ste mali pre zladenie farieb v interiéri dodržať, aby pôsobili pozitívne nielen vizuálne, ale aj na psychiku.

  • 60 %miestnosti by mala tvoriť dominantná farba – táto farba vytvára akési pozadie, mala by teda byť aplikována na väčších plochách, či už ide o steny, podlahové krytiny alebo samotnú kuchynskú linku. Spravidla by táto farba mala byť svetlá, neutrálna alebo pastelová.
  • 30 % miestnosti by mala tvoriť sekundárna farba alebo textúra – táto farba tvorí zhruba polovičné množstvo priestoru v porovnaní s farbou dominantnou, preto by sme mali voliť taký odtieň, ktorý dominantnú farbu doplní/podporí, ale zároveň sám vynikne. Sekundárna farba sa väčšinou týka samostatných kusov nábytku (komoda, príborník, potravinová skrinka, regále), stoličky alebo napríklad závesov a záclon.
  • 10 % miestnosti by malo byť len akcentom – tu už sa jedná o farby, ktoré dodajú akýsi hravý akcent, miestnosť takzvane rozžiari, zútulní, alebo jej dodá šmrnc. Používajú sa na doplnky, ako sú vankúše, umelecké predmety, dekorácie, obrusy, behúne a pod.

Aké farby k sebe ladia napovie kruh farebného spektra

Samozrejme je potrebné prihliadať k tomu, aby  aj kombinácia troch farieb podľa vyššie uvedeného pravidla bola vyvážená. Mnohí sa však často stretávajú s problémom, že nevedia, aké farby sa k sebe v byte hodia. Najjednoduchším pomocníkom pre dosiahnutie harmonického výsledku je využitie farebnej schémy,  založenej na tzv. kruhu farieb, často označovanom tiež ako kruh farebného spektra, ktorý ukazuje vzťahy medzi primárnymi, sekundárnymi a terciárnymi farbami.

Tohto pomocníka nájdete nielen v knihách o interiérovom designe, ale napríklad aj na internete, a s jeho pomocou tak môžete vyberať farby podľa vlastných preferencií a citu, pričom voliť môžete:

  • protiľahlé farby – teda kombináciu teplých a studených farieb, pomocou nej docielite kontrast (napr. modrú farbu môžete doplniť oranžovou alebo žltou),
  • tri farby ležiace vedľa seba (na farebnom kruhu sú spojené rovnostranným trojuholníkom) – tak vytvoríte harmonické farebné kombinácie (napr. modrá, zelenomodrá a zelená)

Ak nechcete v miestnosti kombinovať tri rôzne farby podľa pravidla 60–30–10, môžete zvoliť najjednoduchší a najklasickejší variant, a to monochromatický interiér. Pre svoju kuchyňu jednoducho zvolíte jednu farbu, ktorú použijete vo svetlejších a tmavších odtieňoch.

Ideálne  je v tomto prípade použiť neutrálne farby, ako je biela, krémová alebo sivá. Toto riešenie sa hodí predovšetkým do malých kuchýň s nedostatkom priestoru, pretože miestnosť opticky zväčší. Naopak tmavé odtiene kuchyňu opticky zmenšia. Svetlé farby sú vhodné aj do väčších priestorov - kuchýne spojené s jedálňou, či obývačkou, pretože svetlé farby priestor ešte zväčšia.

Psychológia farieb v interiéri: Zvolená farba ovplyvní nielen náladu

O tom, že farby ovplyvňujú náladu, ste už možno počuli. Ale zvládnu toho omnoho viac. Všeobecne môžeme povedať, že studené farby (napr. modrá, zelená, fialová) vytvárajú kľudné prostredie, vhodné napríklad pre spánok, či relax. Oproti tomu teplé farby (napr. červená, oranžová, žiarivo žltá) do bytu prinášajú energiu, aktivitu. Svetlé farby presvetľujú a opticky zväčšujú interiér, tmavé farby priestor zmenšujú a uberajú svetlo. Poďme sa ale pozrieť na vplyv jednotlivých farieb v kuchyni detailnejšie.

Červená – dodává energiu, zvyšuje chuť k jedlu, môže pôsobiť až dráždivo, je vhodné zvoliť ju skôr pre doplnky ako sú obrusy, behúne, obrazy, vázy alebo napríklad aj kuchynské utierky. Používať by ste ich mali predovšetkým do väčších, priestornejších kuchýň s dostatočným osvetlením a nie do malej kuchyne.

Oranžová – podporuje komunikáciu, dodáva živosť, povzbudzuje apetít, vytvára pozitívnu atmosféru. Opäť je vhodnejšia ako sekundárna farba alebo ako farba doplnkov, napr. podsedáky, vankúšiky, či prestieranie na stôl.

Žltá – vytvára pozitívnu energiu, pocitovo zateplí miestnosť. Dobre vyzerá v kombinácii s drevom alebo so svetlo zelenou farbou. Vyhnúť by ste sa jej mali v malých kuchyniach, a to najmä jej sýtym odtieňom.

Biela – univerzálna farba, priestor prejasňuje a prevzdušňuje, pôsobí ľahko, je nadčasová a nikdy nevyjde z módy. Jedná sa o symbol čistoty. Ideálna farba do malej kuchyne, môžete ju kombinovať s akoukoľvek inou farbou, materiálom aj vzormi. Vhodná je aj ku kontrastnej čiernej farbe.

Modrá – studená, ukľudňujúca farba, opticky ochladzuje, môže vyvolávať až pocit strohosti a uberať energiu. Nekombinujte ju  s nerezovými spotrebičmi, či už ide o sporák, trúbu alebo chladničku, navodila by príliš veľký chlad. V menšej kuchyni môžete namiesto modrej použiť tyrkysovú, ktorá miestnosť opticky rozžiari – ideálne v kombinácii s bielymi stenami.

Zelená – pôsobí čisto, prírodne, sviežo, má ukľudňujúci efekt, je ideálna pre kombinovanie s drevom, kameňom a bielou farbou.

Hnedá – je triezva, elegantná, zemitá, spájaná so stabilitou, vzbudzuje dojem prírodných pevných materiálov. Vhodná je v kombinácii s levanduľovou.

Ružová – zvyšuje chuť na sladké, je spájaná s láskou, jedná sa o slabší odtieň najenergickejšej červenej. Sýto ružová môže byť dráždivá, neodporúča sa na väčšie plochy.

Čierna – neutrálna, symbol luxusu a elegancie, ale tiež smrti. V priemere môže pôsobiť depresívne a demotivačne, je vhodné doplniť ju živšou farbou.

Ako zladiť farby v kuchyni naprieč celou miestnosťou

Farby do kuchyne by ste vždy mali vyberať  podľa svojho vkusu, nie podľa aktuálneho trendu. Aj keď farby stien v kuchyni môžete premaľovať, podlahy, kuchynská linka aj spotrebiče zostávajú. Preto voľte takú farebnú kombináciu, ktorá je vám príjemná a neomrzí vás ani o pár rokov. A zároveň myslite na určité pravidlá.

  1. Nikdy nekombinujte viac ako tri farby, v opačnom prípade by kuchyňa pôsobila preplácane.
  2. Pri výbere sýtosti farieb konajte v súlade s prírodou – rovnako ako je zem tmavá a nebo svetlé, mali by ste uprednostniť aj tmavšiu podlahu, steny a strop by potom mali byť svetlejšie. Tmavá podlaha dáva pocit stability, svetlá naopak vyvoláva obavy ohľadom bezpečného vstupu. Hnedé a tmavé okrové odtiene podlahy dodávajú pocit prírodných materiálov (hlina, drevo), vhodná je aj zelená, evokujúca trávu.
  3. Tmavé farby na stenách vyvolávajú hlavne v malej kuchyni pocit stiesnenosti, biele alebo svetlé steny naopak priestor otvárajú.
  4. Vysoké stropy môžete opticky znížiť tmavšou farbou, ktorú použijete ako kontrast k svetlým stenám. Tmavé steny so svetlým stropom priestor opticky predĺžia (ale tiež zmenšia).
  5. Obzvlášť mohutný, rozmerný nábytok v kuchyni by mal opticky splynúť so stenami, a to najmä v malých kuchyniach.
  6. Farbu kuchynskej linky kombinujte s farbou podlahy – pre oboje zvoľte buď len studené, alebo naopak len teplé farby.
  7. Krivé steny môžete opticky narovnať, keď vo výške očí umiestnite farebný pás.
  8. Dôležitý je tiež výber vhodných spotrebičov – jednoduchosť a eleganciu dodáte spotrebičmi z nerezovej ocele – typické sú napríklad nerezové sporáky, ktoré vždy tvoria výrazný prvok kuchyne. Na presvetlenie priestoru voľte biele spotrebiče, ak chcete dodať kuchyni šmrnc, zvoľte farebné spotrebiče (pozor ale na správnu kombináciu farieb a pravidlo 60–30–10). Vstavané spotrebiče vo farbách linky pôsobia celistvo, samostatne stojace spotrebiče v kontrastných farbách sú výrazným prvkom.
  9. Vezmite na vedomie aj výšku kuchynskej linky, ktorá sa bude odvíjať od vašej výšky. Vysokí ľudia budú mať kuchynskú linku vyššiu a vyššie budú siahať aj skrinky nad linkou. Kuchynský nábytok tak môže zaberať viac miesta a pôsobiť robustnejšie. Hĺbka linky sa zase odvíja od zvolených spotrebičov.

Nezabúdajte na bytový textil

Doladenie kuchyne hravo zvládnete pomocou bytového textilu. Použiť môžete záclony, závesy, obrusy, prestierania, dekoračné vankúšiky na kuchynskú sedaciu súpravu, podsedáky na stoličky, ale tiež utierky a chňapky. Vždy by ste ale mali brať do úvahy farby kuchyne  a jej celkový štýl

S celkovým vyznením interiéru potom zlaďte tiež osvetlenie a ďalšie doplnky, ako sú vázy, obrazy, dekoračné cedule, atď.

Vždy zachovávajte harmóniu

Pri plánovaní farieb v kuchyni vždy pamätajte na vyššie spomínané pravidlo 60–30–10 a kombináciu maximálne troch farieb, či vzorov, aby miestnosť nepôsobila preplácane a rušivo, než pozitívne. Všeobecne platí, že stavebné prvky, ktoré nie je ľahké meniť, ako sú rámy okien, dvere, či podlahy, voľte skôr v neutrálnych odtieňoch, s ktorými ľahko skombinujete ďalšie zariadenie. Rovnako tak aj samotnú kuchynskú linku je lepšie voliť v decentnejších odtieňoch – napríklad pokiaľ sa nechcete vzdať žiarivo červenej farby, použite namiesto skriniek túto farbu na kachličky do kuchyne.

Ak chcete dodať kuchyni iskru, začleňte do nej lesklé povrchy, ktoré dobre odrážajú svetlo. A pamätajte, že menej je niekedy viac. Pri plánovaní farebného rozvrhnutia kuchyne vám môže pomôcť tiež online program pre designérov, prípadne sa môžete obrátiť na špecialistu, ktorý sa tejto problematike venuje – veľmi populárny je v posledných rokoch tiež výber farieb do kuchyne podľa Feng Shui.